"W osiemdziesiąt dni dookoła świata" - streszczenie i charakterystyka wybrango bohatera.

Autorem książki pt. ? W osiemdziesiąt dni dookoła świata ? jest Juliusz Verne Akcja powieści toczy się w Londynie, Suez, Bombaju, Kalkucie, Hongkongu, Jokohamie, San Francisco i Nowym Jorku od środy drugiego października do soboty dwudziestego pierwszego grudnia 1873 roku.
Powieść zaczyna się tym, iż pan Fileas Fogg poszukuje nowego służącego. Staje się nim Jan Obieżyświat. Następnie pan Fogg udaje się do Reform-Clubu, gdzie z innymi członkami dyskutują na temat kradzieży pieniędzy. Gdy omawiają gdzie przestępca mógł uciec dochodzi do sprzeczki pomiędzy panem Foggiem a Andrewem Stuartem, czy można przebyć świat w 80 dni. Fogg podejmuje się wyzwania. Jeśli wygra zakład wygra również 20000 funtów. Fogg wraz z nowym służącym natychmiast wyruszają, natomiast do sprawy z kradzieżą pieniędzy dochodzi nowy trop. Główny bohater zostaje głównym podejrzanym, dlatego za nim wyrusza agent policyjny Fix. Fogg przez 7 dni koleją i statkiem dostał się do Suez, gdzie czekał na niego Fix, który chciał go zatrzymać. Jednakże nie udało mu się to, ponieważ po dokładnej kontroli przez konsula dostał pozwolenie na przepłynięcie do Bombaju. W Bombaju Fileas ratuje panią Aude, która decyduje się dołączyć do podróżników. Niestety w Bombaju również zostają oskarżeni. Do skazania jednak nie doszło, gdyż Fileas zapłacił kaucję. Zdenerwowany Fix szykuje kolejny podstęp, a mianowicie upija Obieżyświata. Fileas Fogg i Auda chcą dostać się do Jokohamy. Jednak nie udaje im się to od razu. Obieżyświat dopływa do Jokohamy na ?Carnaticu? gdy jego służący płynie na ?Tancaderze?. Jan bardzo głodny i wyczerpany podjął się pracy jako akrobatyk. Podczas przedstawienia uradowany odnalazł swojego pana, gdzie razem wyruszyli do Ameryki.
W Ameryce Fogg spotyka wiele przeszkód mi. Stado bizonów czy zrujnowany most. Na stacji Plum Creek napadają na pociąg Indianie. Podczas walki Obieżyświat znika a Fogg go ratuje. Na dodatek odjeżdża im pociąg. Gdy niewiedzieni co zrobić postanowili zrobić sanie i popłynąć do Nowego Jorku. W Liverpoolu Fileas Fogg został aresztowany pod zarzutem kradzieży pieniędzy, jednak szybko po jego zatrzymaniu okazało się że to nie on. Kiedy Fileas Fogg dotarł w końcu do Londynu, był przekonany że przegrał zakład. Jednakże okazało się że wygrał go i to z dużym zapasem czasu. Książka kończy się wyznaniem miłości pana Fogga i pani Audy.
Służący Fogga, Jan Obieżyświat podobnie jak jego pan cenił punktualność i pragnął spokoju. Był dzielnym człowiekiem o miłej powierzchowności, łagodnym i posłusznym, o nieco wydatnych wargach, i kształtnej głowie. Oczy miał niebieskie, twarz rumianą, dość pełną, silną budowę ciała i siłę herkulesową, rozwiniętą przez ćwiczenia w cyrku, którym oddawał się w młodzieńczych latach. Jest bardzo oddanym służącym, stara się pomóc, jednak z powodu nieszczęśliwych zbiegów okoliczności kilkakrotnie opóźnia podróż Fogga. Ma z tego powodu wyrzuty sumienia.
Obieżyświat to bohater. Nie waha się ryzykować życiem, by ratować panią Audę. Kładzie się na stosie pogrzebowym, a potem wynosi kobietę z płomieni. Podobnie jest w czasie napadu Indian na pociąg, którym podróżują. Obieżyświat wychodzi na dach lokomotywy i odczepia ją od wagonów. Obieżyświat to sympatyczny bohater, pełen ciepła, humoru, wrażliwy na piękno krajobrazów, ciekawy świata i ludzi
Moim zdaniem książka jest wciągająca i godna polecenia. Czyta się ją bardzo szybko i ciekawie. Zachęcam wszystkich aby przeczytali tą książkę.

Dodaj swoją odpowiedź