Zwierzęta Pożyteczne dla człowieka: Krowa i koza to bardzo pożyteczne zwierzęta, które daje człowiekowi mleko. Kury znoszą jajka Dzięki owcom mamy wełnę jedwabniki - dostarczają włókna jedwabnego pszczoła-miód,wosk i kit pszczeli,zapylanie kwiatów. pies- najlepszy przyjaciel człowieka, pomaga osobom niewidomym koń- w dawnych czasach środek transportu Szkodniki: Człowiek wytworzył wokół siebie specyficzne środowisko, bardzo odrębne od środowisk naturalnych. Środowisko to tworzą mieszkania, zabudowania gospodarskie (stajnie, obory, spichrze), magazyny zbożowe, piekarnie, młyny, sklepy, zakłady przemysłowe i różne inne miejsca związane z gospodarczą i kulturalną działalnością człowieka. Wszystkie te środowiska, powstałe stosunkowo niedawno, są zasiedlane nie tylko przez człowieka, ale również przez liczne zwierzęta, które dobrze się przystosowały do nowych siedlisk.Bardzo charakterystyczną cechą wielu gatunków zwierząt związanych z domostwami ludzkimi jest kosmopolityzm. Wiąże się to z jednej strony z faktem, że w domostwach panują na całym świecie zbliżone warunki termiczne i wilgotnościowe. Zwierzęta synantropijnenależą do bezkręgowców ( Invertebrata ) i kręgowców ( Vertebrata ). Szkodniki z podkrólewstwa bezkręgowców to najczęściej stawonogi ( Arthropoda ): pajęczaki ( Arachnida ) i owady ( Insecta ), a szkodliwe kręgowce to niektóre ptaki ( Aves ) i ssaki ( Mammalia . Wśród zwierząt synantropijnych można wyróżnić gatunki: o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym, szkodliwe pod względem gospodarczym, dokuczliwe , pasożytnicze i jadowite . Komary- roznoszą choroby i wysysają krew. kleszcz-wysysają krew ludzi i zwierząt mucha roznosi zarazki Rola zwierząt w życiu człowieka Czy tak może byc? Zwierzęta rozgrywają ważną rolę w życiu człowieka ponieważ człowiek w dawnych czasach polował na zwierzęta i dzięki temu przeżył, do zwierząt zaliczane są owady miłe i niemiłe np: pająk jest cenny ponieważ łapie owady w sieć , albo Kura znosi jajka aby człowiek mógł by sie odżywić, krowa daje nam mleko. Człowiek bardzo przywiązał się do zwierząt np.: są one narzędziem do rechabilitacji niepelnosprawnych . Jednak różne zwierzęta mają różne "misje" do wykonania by towarzyszyć i pomagać człowiekowi przez całe życie. Nieraz zwierzęta po prostu sprawiają nam przyjemność swoim towarzystwem i dostarczają rozrywki. Koń jest typowym zwierzęciem ciągnącym sanie kuliku i występuje na wsiach służąc pomocą człowiekowi jako środek transportu, lub pomoc w gospodarstwie domowym. Pies jest zwierzęciem, które zwą " najlepszy przyjaciel człowieka". Rzeczywiście tak jest! Wytresowany pies pomoże w ciężkich sytuacjach np. pojawiają się na miejscach katastrof i lawin , są przewodnikami niewidomych oraz pomocnikami ludzi niepełnosprawnych, potrafią przytrzymać przestępcę – nie raniąc go, aż do nadejścia posiłków, ratownikami morskimi, wchodzą do akcji w czasie trzęsienia ziemi, obsunięć gruntu, wybuchu, pożaru, wartownikami w towarzystwach ochrony mienia, pracują w służbach specjalnych, ich węch służy do wykrywania ukrytych w bagażach narkotyków, pracują w policji, straży oraz urzędach celnych Zwierzęta to wielki przyjaciel człowieka, dziś wiele ludzi by już nie żyło gdyby nie one, a więc kochajmy je Pamiętajmy że : 1. Zwierzęta są przyjaciółmi człowieka. 2. Zwierzęta mają na nas pozytywny wpływ, pomagają przezwyciężyć samotność, uczą odpowiedzialności i pewności siebie. 3. Są naszymi towarzyszami przy spacerach, spędzaniu wolnego czasu, kompanami zabaw. 4. Można im powierzyć nasze problemy, nikomu dalej ich nie opowiedzą. 5. Zwierzęta pomagają pokonać stres, zapomnieć o problemach, wywołują pozytywne emocje, motywują do ruchu. 6. Zwierzęta odgrywają dużą rolę w terapii chorych dzieci. 7. Przytulanie i głaskanie zwierząt uspokaja. 8. Zwierzęta pomagają również ludziom w pracy, pilnują, strzegą gospodarstw domowych, szukają zaginionych ludzi, narkotyków. 9. Ludzie są częścią przyrody tak jak zwierzęta. 10. Jesteśmy odpowiedzialni za los zwierząt. 11. Zawierzęta to nie zabawki. 12. Należy dbać o zwierzęta jak o prawdziwych przyjaciół.

owce ,jaki ,i tym podobne

myśle że tak może być