1. Wady i zalety demokracji: Wady: dość liczny stan, który jako jeden decyduje w sprawach kluczowych państwa, brak decydowania w sprawach państwowych - zamiast tego liczyła się sprawa własna i własne ideały, niejednolitość w sferze podjeścia do sprawy Polski - dobro państa nie dla wszystkich jest nadrzędną wartością. Zalety: Równość jednego stanu, każdy ma wpływ na decyzje państwowe i ostatecznie na kształt państwa. 2. Zdecydowanie lata w których powstały teksty mają wpływ na ocenę demokracji przez ich autorów. Widzimy dużo zalet w latach 1786 - 1861, kiedy demorkacja była ustrojem, który do polski dopiero dotarł - zaczynały się wtedy lata wdrażania demokracji w polsce - to była świeża idea. Natomiast już w latach późniejszych zaczęto dostrzegać, że wspólne rządy są ekstra, ale tylko wtedy jeśli wszyscy myślą nad wspołnym dobrem, jakim jest dobro rzeczypostpolitej. Takich ludzi było niewielu, którzy dobro ojczyzny przedkładali ponad własny interes i idee - często dobro państwa okazywało się sprzeczne z ideami i własnym interesem jednostki. 3. Ja osobiście zgadzam się ze stanowiskiem 3: To naprawdę mądre słowa, których autorem jest Egeniusz Kwiatkowski - ktoś, kto jest w stanie popatrzeć na sprawę Polski - interes państwa, który jest sprzeczny z jego własnym interesem i postawić go ponad swój własny - to jest dla mnie człowiek, który rozumie ideę demokracji. To co powiedział/napisał Eugeniusz Kwiatkowski świadczy o jego zrozumieniu dla ustroju jakim jest demokracja. NIestety rządy ludu to trudny kawałek chleba - ciężko zmusić wszystkich ludzi, aby podstawowym dobrem dla nich było dobro państwa, ciężko ich również nauczyć tego podejścia. Naturalnie każdy człowiek szuka swojego interesu - żeby demokracja to ludzie - to jest wydźwięk tego tekstu. Ludzie, którzy nie rozumieją, że służyć państwu to służyć jego dobru, a nie własnym interesom.
1. Odpowiedz, jakie zalety i wady demokracji szlacheckiej dostrzegają autorzy zamieszczonych opinii.
2. Wyjaśnij i uzasadnij, czy na przedstawione w tekstach oceny demokracji szlacheckiej mają wpływ lata, w których żyli ich autorzy.
3. Określ, z którym z przywołanych stanowisk się zgadzasz. Uzasadnij swój wybór.
"Polska dostarczyła jedyny dotąd przykład wielkiego ludu w Rzeczypospolitą (w republiką) urządzonego; a chociaż tylko jedna jest klasa (stan), co posiadała prawo polityczne, to jest ona tak mnoga, ze Polska, co liczyła 17 mln mieszkańców, jeszcze przed pół wiekiem (przed rozbiorami) miała więcej elektorów (posiadających prawa polityczne) niźli ich dziś (w 1833r.) ma Francja (po rewolucji francuskiej). - Joachim Lelewel (1786 - 1861)
"Jeżeli od kultury politycznej żądać przede wszystkim walorów politycznych - podobnie jak od artystycznej żądamy artystycznych, a od gospodarczej - gospodarczych, to najważniejszej rzeczy - umiejętności osiągania celów państwowych i realizowania ideałów - to nawet pokolenie kanclerza Zamojskiego nie posiadało. Mówimy o celach państwowych, a nie osobistych i nie klasowych (...) - bo pod tym względem dawna szlachta jako strażniczka swoich interesów pobiła wszystkie rekordy." - Władysław Konopczyński (1880 - 1952)
"Każdy rząd musi działać na podstawie świadomości, że "dobro państwa, jego rozwoju i potęgi nie tylko nie pokrywa się z sumą korzyści obywateli w danej chwili, ale może być z nią sprzeczne". Brak tej właśnie świadomości doprowadził w dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej do unicestwienia i rządu, i jakiejkolwiek polityki obliczonej na dalszą metę, roztrwonił tak zasadnicze problematy, jak zagadnienie bałtyckie, jak sprawa rozwoju miast i handlu, jak kwestia utrzymania stałej armii, spaczył największe zagadnienia społeczne, wypróżnił zasoby skarbu, a wreszcie przyczynił się do politycznego upadku państwa." - Eugeniusz Kwiatkowski (1888 - 1974)
Pytania te można znaleźć pod tekstem na str. 62 w podręczniku do historii "Poznać przeszłość. Ojczysty Panteon i ojczyste spory."
Będę BARDZO wdzięczna, gdy ktoś udzieli mi merytorycznej odpowiedzi na te pytania. Chociaż po 3 - 4 zdania do każdego. Z góry DZIĘKUJĘ !
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź