Wykonaj polecenia związane z podanym opisem sytuacji. Pomnik stoi w fatalnym miejscu,tuż na wprost Komendy Głównej granatowej policji.Poza tym - jest w styku ruchliwym ulic warszawskich,gdzie zawsze dużo przechodniów i sporo Niemców. Al

Wykonaj polecenia związane z podanym opisem sytuacji. Pomnik stoi w fatalnym miejscu,tuż na wprost Komendy Głównej granatowej policji.Poza tym - jest w styku ruchliwym ulic warszawskich,gdzie zawsze dużo przechodniów i sporo Niemców. Ale - myśli Alek - jeśli tak na wariata wejdę na cokół,to potraktują mnie jak pijaka.Przecież nikomu na myśl nie przyjdzie,że będę likwidował płytę ! Oto już pomnik.Przechodniów na ulicy mało.Wartownik policyjny szedł widocznie gdzieś się ogrzać,bo mróz jest solidny.Świetna sposobność ! Bez chwili wahania wchodzi Alek na stopień cokołu i dotyka śruby.Odkręca się wyjątkowo łatwo.Jeszcze parę ruchów - wyszła. Cóż u Boga Ojca ! Krew uderza do głowy Alka.Odruchowo sięga do drugiej śruby - wielka "mutra" poddaje się bez oporu.Alek ogląda niespokojnie dookoła.Jest ciemno. Przechodnie przesuwają się w dali,jak we mgle.Robić ! Robić ! Trzecia śruba - wyszarpnęła ! Czwarta - też! Z grzmotem i mocnym metalicznym dźwiękiem spada marmur stopni wielka,gruba,mosiężna płyta i po chwili ześlizguje się w śnieg.Przerażony hałasem Alek w jednej sekundzie zeskakuje z cokołu i jak ścigany zając pędem mknie w kierunku ulicy Kopernika. A) Określ, dzięki czemu autor uzyskał efekt relacji opowiadanej na gorąco . B) Zaznacz w utworze czasowniki opisujące ruch. Wyjaśnij, jak wpływają one na charakter tekstu.
Odpowiedź

 a) Autor uzyskał efekt relacji opowiadanej "na gorąco" dzięki użyciu czasowników w czasie  teraźniejszym (zamiast przeszłego) oraz stosowania krótkich, przeważnie pojedynczych zdań. b) wejdę, przyjdę, szedł, wchodzi, wyszła, przesuwają się, spada, mknie, uderza. Wpływają one na dynamikę akcji w opisie sytuacji, przyspieszają ją.

Dodaj swoją odpowiedź