Wpływ elektrostatyki na życie człowieka

Każdy z nas na co dzień spotyka się ze zjawiskami elektrostatycznymi. Z tego powodu warto wspomnieć czym w ogóle jest elektrostatyka. A więc elektrostatyka to dział fizyki zajmujący się oddziaływaniami i właściwościami ładunków elektrostatycznych pozostających w stanie spoczynku (tzn. ładunków, które się nie poruszają).

Jeżeli wiemy już czym jest elektrostatyka to warto zastanowić się jaki wpływ na życie człowieka mają zjawiska elektrostatyczne.

Telewizory, komputery oraz telefony komórkowe to coś z czego większość z nas chętnie korzysta. Jednak niewielu wie, że emitują one promieniowanie jonizujące powietrze. W atmosferze istnieje zawsze pewna ilość jonów, z którymi na ogół nasz organizm sobie dobrze radzi. Jednak czasem wysoka temperatura czy wysokie napięcie elektryczne sprawiają, że ilość jonów w powietrzu wzrasta. Powietrze, w którym ilość jonów jest zwiększona, często powoduje bóle głowy, złe samopoczucie i zmęczenie. Może to być również przyczyna wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz ubytek czerwonych ciałek krwi. Aby zapobiegać emitowaniu promieni jonizujących większość nowoczesnych monitorów jest odpowiednio zabezpieczana, aby ograniczyć emitowanie. Należy również pamiętać, aby podczas oglądania telewizji oraz pracy z komputerem, zachować odpowiednią odległość od ekranu. Warto również przed snem, wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Oczywiście jeśli wcześniej korzystaliśmy w nim z telewizora lub komputera. Umożliwia to powrócenie do normy ilości jonów w powietrzu, znajdującym się w pomieszczeniu.

Jeżeli zaś chodzi o telefony komórkowe to wytwarzają one pole magnetyczne. Dlatego nie można korzystać z nich podczas pobytu np. w szpitalach czy samolotach, ponieważ pole przez nie wytwarzane zakłóca pracę delikatnego sprzętu elektronicznego, znajdującego się w takich miejscach. W zasięgu pola magnetycznego wytwarzanego przez telefony nie powinny być również osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Zjawisko elektryzowania się ciał jest również powodem powstawania różnego rodzaju alergii, z których wyleczenie się jest procesem długotrwałym.

W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne układane są warstwami lub zwijane w bele, które trąc o siebie elektryzują się. Grozi to silnym wstrząsem, gdyż zbliżone do siebie naelektryzowane stosy tkanin powodują wyładowanie elektryczne.

Jeżeli przeczeszemy szczotką włosy to naelektryzują się one i trudno je później ułożyć.

Aby zmniejszyć elektryzowanie się włosów i tkanin, stosuje się płyny antyelektrostatyczne.

Niektórzy ludzie, odczuwając zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz zmiany we własnym samopoczuciu, potrafią przewidzieć nadejście burzy. Na ogół przed burzą ludzie są rozdrażnieni, a reakcje na bodźce wewnętrzne oraz zewnętrzne są wolniejsze.

Jednak zjawiska elektrostatyczne to nie tylko same „minusy”. Niosą one za sobą również pozytywy.

Na przykład towarzyszące burzy wyładowania elektryczne tworzą w górnych częściach atmosfery ozon, który chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Elektrostatykę wykorzystuje się również w kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawianych na przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Dodaj swoją odpowiedź