Jak rozwiązywać zadania z działu Kinematyka i Dynamika? Mam dane, ale nie zawsze wiem co mam obliczyć, a jak obliczyć to juz w ogóle :( nie mam pojęcia jakich wzorów mam używać i kiedy :( czasami nawet ciężko mi stwierdzić jaki ruch jest wykonywany :c Pom

Jak rozwiązywać zadania z działu Kinematyka i Dynamika? Mam dane, ale nie zawsze wiem co mam obliczyć, a jak obliczyć to juz w ogóle :( nie mam pojęcia jakich wzorów mam używać i kiedy :( czasami nawet ciężko mi stwierdzić jaki ruch jest wykonywany :c Pomoże ktoś? Jak obliczać wartość siły napędzającej pojazd? Daje naj za pomocna odpowiedz (^~^)
Odpowiedź

W kinematyce operujemy tylko pojęciami takimi jak prędkość, czas, przyśpieszenie, droga, natomiast dynamika rozpatruje jeszcze przyczynę, która powoduje zmiany prędkości (czyli nadawanie przyśpieszenia) - siły. Nie ma to na ogólnego sposobu, trzeba po prostu przerobić sporo zadań i nabrać w tym wprawy (jak to mówi jeden z moich wykładowców - możemy powiedzieć, że coś umiemy, jak spędzimy nad tym średnio dziesięć tysięcy godzin :P). Istotne w dynamice są zasady Newtona: pierwsza nam mówi o tym, że jeżeli ciało porusza się ruchem jednostajnym lub nie porusza się wcale, to siły pozostają w równowadze. Jak to można wykorzystać? Przykładowo mamy zadanie, że traktor ciągnie ciągnie belkę o masie m i porusza się ruchem jednostajnym. Pytają nas, jaka jest siła wypadkowa działająca na traktor. No mamy informację, że ruch jest jednostajny, tak więc wypadkowa musi być zero, i tyle. Potem mamy drugą zasadę, która wprowadza nam zależność [latex]F=am[/latex]. Jak to można wykorzystać? No na przykład mamy, że pociąg jedzie sobie z jakąś prędkością v i zaczyna hamować, a ta siła hamująca wynosi 0,75 jego ciężaru. No to możemy napisać, że [latex]F=0,75mg=am ightarrow a=0,75g[/latex]. Dalej korzystamy ze wzorów z kinematyki: [latex]s=vt- frac{at^2}{2}, a =frac{v}{t} ightarrow t= frac{v}{a}, s= frac{v^2}{2a}= frac{v^2}{1,5g} [/latex]. Trzecia zasada to w skrócie: siła reakcji jest równa co do wartości sile akcji, ale o przeciwnym zwrocie. Czyli jeżeli opierasz się o ścianę z siłą F, to ściana odpycha Cię również z siłą F, tyle że no ten wektor jest skierowany przeciwnie :P. No a jak obliczyć wartość siły napędzającej pojazd? To zależy, co mamy dane. Załóżmy, że mamy daną zmianę prędkości w danym czasie, [latex]Delta V, t[/latex], no i masę pojazdu. No to przecież łatwo: [latex]a= frac{Delta V}{t}, F=am= frac{Delta V}{t}m [/latex]. Możemy mieć np. podaną przebytą drogę w danym czasie, no to (zakładając, że prędkość początkowa to 0): [latex]s= frac{at^2}{2} ightarrow a= frac{2s}{t^2}, F= frac{2s}{t^2} m [/latex]. I tak się bawimy tymi wzorami. Pytanie jest bardzo ogólne, dużo byłoby pisania, żeby omówić wszystkie przypadki (o ile jest to w ogóle możliwe!). Trzeba porobić pełno zadań i wtedy się nabierze wprawy, nie ma na to żadnej rady~! Jeżeli coś jest niejasne lub chciałabyś o coś dopytać, to pisz, postaram się edytować.

Dodaj swoją odpowiedź