Oceń prawdziwość podanych zadań. Wybierz P – jeśli zdanie jest prawdziwe lub F – jeśli zdanie jest fałszywe. ​ (obrazek w załączniku) ​Rowerzysta podczas treningu poruszał się ze ​​​​​średnią ​​​​​prędkością równą ​​​​​20 ​​​​​km/h. ​​ ​ ​ ​ ​ ​​​

Oceń prawdziwość podanych zadań. Wybierz P – jeśli zdanie jest prawdziwe lub F – jeśli zdanie jest fałszywe. ​ (obrazek w załączniku) ​Rowerzysta podczas treningu poruszał się ze ​​​​​średnią ​​​​​prędkością równą ​​​​​20 ​​​​​km/h. ​​ ​ ​ ​ ​ ​​​ ​Z całą pewnością rowerzysta poruszał się ruchem jednostajnym prostoliniowym, tak wynika ze wskazań licznika.
Odpowiedź

1. TAK. s= 12 km, t= 36 min = 0,6 h (bo 6 min to 6/60 h czyli 0,1 h) v=s/t = 12/0,6=20 km/h . 2. NIE. Nie mamy żadnej informacji o prędkości chwilowej ani torze jazdy rowerzysty. Znając czas i dystans możemy wyliczyć jedynie jego prędkość średnią. Mógł on np w pewnym momencie zatrzymać się na 5 minut, a przez kolejne 5 jechać z prędkością 40 km/h "nadrabiając straty". Tak samo mógł on jechać prosto jak i po okręgu (ruch krzywoliniowy). Nie możemy więc mieć pewności, czy poruszał się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Dodaj swoją odpowiedź