1.Oblicz pracę urządzenia, które zasilone napięciem 12 V pobiera prąd 0,3 A przez 1,5 minuty. Przelicz pracę na kWh. 2. Oblicz moc urządzenia, które przez 0,5 godz. wykonało pracę 144000J. Wynik podaj w Watach i Kilowatach. 3. Oblicz roczny koszt używa

1.Oblicz pracę urządzenia, które zasilone napięciem 12 V pobiera prąd 0,3 A przez 1,5 minuty. Przelicz pracę na kWh. 2. Oblicz moc urządzenia, które przez 0,5 godz. wykonało pracę 144000J. Wynik podaj w Watach i Kilowatach. 3. Oblicz roczny koszt używania czajnika elektrycznego o mocy 2000W jeśli pracuje on przez 10 minut dziennie i przepływa przez niego prąd o wartości 1,5A, a 1 kWh kosztuje 50 groszy. 4. Oblicz jakie jest natężenie prądu płynącego przez odbiornik podłączony do sieci przez kwadrans jeśli wykonał on pracę 1 kWh.
Odpowiedź

 zad.1. U = 12 V I = 0,3 A t = 1,5 min = 1,5 *60 s = 90 s W = U * I * t W = 12 V * 0,3 A * 90 s = 324 J 1 kWh = 1000 W * 3600 s = 3600000 J W = 324 / 3600000 = 0,00009 kWh zad.2. t = 0,5 h = 0,5 *3600 s = 1800 s   W = 144000 J P = W / t P = 144000 J / 1800 s = 80 W = 0,08 kW 1 kW = 1000 W zad.3. P = 2000 W = 2 kW t = 10 min/ dziennie = 10/60 h = 1/6 h  I = 1,5 A 1kWh = 0,5 zł 1. obliczam pracę jaką wykonuje  dziennie W = P * t W = 2kW * 1/6 h = ≈ 0,3 kWh 2. praca wykonana rocznie "  W = 0,3 kWh * 365 dni = 109,5 kWh 3. koszt : 109,5 kWh * 0,5 zł = 54,75 zł zad.4 t = 15 min = 15/60 = 0,25 h W = 1 kWh U = 230 V  I = ?   P = W /t P = 1 kWh / 0,25 h = 4 kW P = U * I I = P / U I = 4000 V /230 V = 17,4 A

Dodaj swoją odpowiedź