Napisz w jaki sposób Polscy kompozytorzy z epoki romantyzmu przejawiali patryjotyzm w swoich utworach.

Kompozytorzy z epoki romantyzmu swoimi utworami chcieli krzepić rodaków, głosić hasła narodowe i bronić wolności człowieka. Zaczęli podkreślać swoją odrębność, piękno i wartość rodzimej kultury muzycznej. Stanisław Moniuszko wykorzystywał w swojej twórczości charakterystyczne cechy kultury narodowej, ukryte w historii, literaturze i folklorze. Moniuszko popularyzował muzykę ojczystą, podkreślał odrębność polskiej muzyki oraz jej piękno. W swojej operze pt. "Straszny dwór" zawarł przesłanie patriotyczne.  Przedstawił w niej tradycje i obyczaje różnych stanów społecznych oraz dodał rodakom otuchy w tragicznych momentach naszej historii. Opery Moniuszki urzekają piękną polską muzyką, można w nich odnaleźć rytmy mazura, poloneza i krakowiaka.Fryderyk Chopin w swoich utworach świadomie korzystał z motywów muzyki ludowej. Jego kompozycje nacechowane są polskością i są wyrazem miłości do ojczyzny. Komponował mazurki, w których można usłyszeć charakterystyczne cechy różnych polskich tańców ludowych (mazura, oberka, kujawiaka).