1. Oblicz wartość wektora indukcji magnetycznej w punkcie A pochodzącej od bardzo długich przewodników prostoliniowych w sytuacji pokazanych na rysunkach. Na każdym rysunku zaznacz zwrot wektora indukcji w punkcie A. a) (tylko jeden przykład) Prowizoryc

1. Oblicz wartość wektora indukcji magnetycznej w punkcie A pochodzącej od bardzo długich przewodników prostoliniowych w sytuacji pokazanych na rysunkach. Na każdym rysunku zaznacz zwrot wektora indukcji w punkcie A. a) (tylko jeden przykład) Prowizoryczny rysunek: X __________X __________A I1=2A d I2=4A d d=50 cm 2. Oblicz wartość indukcji magnetycznej w środku kwadratu o boku 0,1 m w którym natężenie prądu jest takie samo i wynosi 1A. Te strzałki w rysunku mogą iść obojętnie jak byle by było dobrze rozwiązane. 3. Elektron wpada pod kątem a) 30* b) 60* do linii pola magnetycznego o indukcji 0,2T z prędkością 10m/s. Oblicz siłę Lorentza. 4. Reguła prawej dłoni, krótko co to jest. 5.
Odpowiedź

1. O ile dobrze ogarnęłam rysunek... rozwiązanie w załączniku. 2. Rozwiązanie w załączniku. 3. Rozwiązanie w załączniku. 4. Aby określić zwrot linii pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem korzysta się z reguły prawej dłoni. Jeżeli prawą dłonią obejmiemy przewodnik w ten sposób, że kciuk wskaże kierunek przepływu prądu to zgięte palce wskażą kierunek linii pola. 

Dodaj swoją odpowiedź