Oznacz zdanie P- prawdziwe lub F- fałszywe. Fałszywe zamień na prawdziwe. 1. Matka Boska to popularny topos występujący w utworach średniowiecznych. 2. Topos to inaczej temat, motyw. 3. Gall Anonim nie był Polakiem. 4. W Gdańsku można obejrzeć wybitne

Oznacz zdanie P- prawdziwe lub F- fałszywe. Fałszywe zamień na prawdziwe. 1. Matka Boska to popularny topos występujący w utworach średniowiecznych. 2. Topos to inaczej temat, motyw. 3. Gall Anonim nie był Polakiem. 4. W Gdańsku można obejrzeć wybitne dzieło średniowieczne- obraz Hansa Memlinga pt. Sąd Ostateczny. 5. W średniowieczu dominowała łacina, ponieważ był to język Kościoła, który kierował życiem ludzi w tym okresie. 6. Ars moriendi to zwrot łaciński oznaczający taniec śmierci. 7. Autorem Bogurodzicy jest człowiek, który nazwisko nie znamy. 8. Topos króla nie pojawił się w kronice polskiej Galla Anonima. 9. Poznaliśmy trzy wzory osobowe średniowiecza, czyli ascetę, rycerza i zakonnika. 10. Polikarp - bohater najdłuższego wiersza średniowiecznego marzył o spotkaniu i rozmowie ze Śmiercią. Jego marzenie spełniło się i do spotkania doszło na cmentarzu.
Odpowiedź

1. Matka Boska to popularny topos występujący w utworach średniowiecznych. P 2. Topos to inaczej temat, motyw. P 3. Gall Anonim nie był Polakiem. P 4. W Gdańsku można obejrzeć wybitne dzieło średniowieczne- obraz Hansa Memlinga pt. Sąd Ostateczny. P   (Muzeum Narodowe w Gdańsku) 5. W średniowieczu dominowała łacina, ponieważ był to język Kościoła, który kierował życiem ludzi w tym okresie. P 6. Ars moriendi to zwrot łaciński oznaczający taniec śmierci. F  Zwrot oznacza - sztukę umierania. 7. Autorem Bogurodzicy jest człowiek, który nazwisko nie znamy. P 8. Topos króla nie pojawił się w kronice polskiej Galla Anonima. F Topos króla pojawiał się w kronice polskiej Galla Anonima. 9. Poznaliśmy trzy wzory osobowe średniowiecza, czyli ascetę, rycerza i zakonnika. F Średniowieczne wzorce osobowe to: asceta, rycerz i władca. 10. Polikarp - bohater najdłuższego wiersza średniowiecznego marzył o spotkaniu i rozmowie ze Śmiercią. Jego marzenie spełniło się i do spotkania doszło na cmentarzu. F Do spotkania doszło w kościele.

Dodaj swoją odpowiedź