Odwołując się do treści "Króla Edypa" Sofoklesa oraz swojej znajomości tebańskiego mitu o Labdakidach uzasadnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym (pisane wg klucza)

Powstanie tragedii antycznej kojarzy się z obrzędami nazywanymi Wielkimi Dionizjami. A to, wg jakich wzorców te dzieła miały być tworzone opisał Arystoteles w "Poetyce". Budowa dramatu była stała, a w skład jego wchodził prolog, parados, epeisodiony, stasimony i exodos. Jedną z ważniejszych cech tego stypu epickiego to teoria 3 jedności (czasu, miejsca i akcji). Warto pamiętać, że w każdym dramacie antycznym występował bohater tragiczny, któłry zostaje postawiony w sytuacji wyboru spośród dwóch równorzędnych racji oraz zostaje skazany na klęskę.
Idealnym przykładem takiej starożytnej tragedii jest "król edyp" napisany przez Sofoklesa. Edyp - główny bohater tego dzieła - jest synem Lajosa i Jokasty, którzy przed narodzinami potomka wyruszyli do Delf, aby usłyszeć przepowiednie, która niestety okazała się niezbyt radosna. Wyrocznia oznajmiła im, iż ich nowonarodzony syn zabije ojca i ożeni się z własną matką. Rodzice przerażeni tą wiadomością porzucili noworodka w górach, jednak tam znależli go pasterze, którzy oddali dziecko władcom Koryntu. W ten sposółb Polibos i Meropa stali się rodzicami przybranymi Edypa. Wraz z wiekiem Edyp czuł coraz mocniej, że z jego osobą związana jest jakąs dziwna historia, która ma się wydarzyć, więc by się przekonać udał się do wyroczni w Delfach. Tam usłyszał przepowiednie dla siebie, która brzmiała tak samo jak ta, którą usłyszeli jego biologiczni rodzice. Nie chcąc skrzywdzić ludzi, którzy go wychowali i opiekowali się nim i których uważał za swoich rodziców, postanowił że ucieknie. Podczas podróży w nieznane w wąwozie spotkał człowieka, z którym zaczał się kłócic o to, kto ma pierwszeństwo przejazdu przez drogę. E gniewie Edyp zabija napotkanego podróżującego, którym był Lajos. I tak spełniła się pierwsza część przepowiedni. A druga? Po odgadnięciu zagadki zadanej przez Sfinksa Edyp, w ramach nagrody, żeni się z Jokastą, lecz nadal nie zdaje sobie sprawy, iż jest to jego matka biologiczna. Jako król Teb zauwarza, że na jego obszar panowania spadały klęski, jednak nie rozumiał dlaczego. Oczywiste jest, że nie wiedział, że popełnił podwójną zbrodnię. Podczas rozmowy z Tejrezjaszem Edyp próbuje uzyskać informację o zabójcy Lajosa, bo wierzy on, że gdy zbrodniarz zostanie ukarany to miasto, za które odpowiada, będzie uratowane. Podczas próśb starego ślepca o wsparcie w rozwikłaniu zagadki, Edyp wyczuwa niechęc proroka z ujawnieniu informacji. Tejrezjach obawia się, że gdy obecny król Teb dowie się prawy, konsekwencje mogą być bardzo negatywne, w tym celu pragnie ukończyć rozmowę i odejść, jednak Edyp nie daje za wygraną. Jego ciekawość i upór przeobraża się w natarczywość i agresję słowną. Zarzuca starcowi udział w zbrodni, a ten broni się wyjawieniem prawy faktycznej podwójnej zbrodni. Odkrycie prawy przez ówczesnego króla Teb miało pare konsekwencji. Jokasta, żona i matka zarazem Edypa, popełniła samobółjstwo, gdy zrozumiała ki8m jest jej obecny mąż. Natonmiast sam Edyp w ramach kary wykłuwa sobie oczy i sam siebie skazuje na wygnanie.
Widoczne jest to, że każda decyzja podjęta przez tego bohatera tragicznego zawsze zmierza ku katastrofie. Chcąc uniknąc zabicia ojca ucieka, a podczas tej ucieczki zabioja człowieka, który jest jego rzeczywistym ojcem. Pragnął uniknąć tragedii a mimo wszystko fatum sprawiło, iż przepowiednia się urealniła. W skutek wygranej ze Sfinksem zawiera małżeństwo z Jokastą, nie wiedząc o tym, iż jest ona jego rodzicielką, a czyn ten jest kazirodczy. Los sam wybrał mu małżonkę... A przeznaczenie samo ułozyło jego życie.

Dodaj swoją odpowiedź