na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad?

na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad?
Odpowiedź

Dysocjacja zasad to rozpad cząsteczek zasad na kationy metali i aniony wodorotlenkowe pod wpływem wody. np. KOH---H2O-->K⁺ + OH⁻ K⁺ to kation metalu, dokładniej kation potasu. OH⁻ to grupa wodorotlenkowa, nazywana też hydroksylową. -------------------------------------------------------- Metal odrywa się od cząsteczki zasady, dając kation. Przy tym kationie zapisujemy taki ładunek ile wynosi liczba grup OH we wzorze zasady. np. KOH -->K⁺ Ca(OH)₂--->Ca²⁺ Grupy OH odrywają się, dając aniony OH⁻(zawsze OH⁻). Jest ich tyle ile było grup OH na początku we wzorze sumarycznym. ------------------------------------------------------ Przykłady: Ca(OH)₂--H2O-->Ca²⁺ + 2OH⁻ NaOH--H2O-->Na⁺ + OH⁻ :-) ;-)

Witaj. Odpowiedź w załączniku :)

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

wyjasnij na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad

wyjasnij na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad...

Chemia

wyjaśnij, na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad

wyjaśnij, na czym polega proces dysocjacji jonowej zasad...

Chemia

Co to są elektrolity i nieelektrolity? Co to są wskaźniki kwasów i zasad? Jaki odczyn mogą wykazywać roztwory? Jak zbudowane są kwasy? Jak otrzymuje się kwasy beztlenowe ,a jak tlenowe? Na czym polega proces dysocjacji jonowej kwasów?

Co to są elektrolity i nieelektrolity? Co to są wskaźniki kwasów i zasad? Jaki odczyn mogą wykazywać roztwory? Jak zbudowane są kwasy? Jak otrzymuje się kwasy beztlenowe ,a jak tlenowe? Na czym polega proces dysocjacji jonowej kwasów?...

Chemia

Budowa i nazewnictwo soli. Znaczenie soli w życiu człowieka i gospodarce

Spis treści
1. Definicja soli.
2. Nazewnictwo soli.
3. Otrzymywanie soli.
4. Budowa soli.
5. Podział soli:
- Tlenowe
- Beztlenowe
6. Właściwości chemiczne soli.
7. Sole ważne gospodarczo:
- Azotan...