Krótko opisz poniższe konferencje : Konferencja w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. (data, uczestnicy, najważniejsze założenia; po ok. 3-5 zdań (nie wyliczeń) do każdego). PS potrzebuję na dzisiaj PS2 niech to nie będzie z wikipedii z góry dziękuję ;)

Krótko opisz poniższe konferencje : Konferencja w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. (data, uczestnicy, najważniejsze założenia; po ok. 3-5 zdań (nie wyliczeń) do każdego). PS potrzebuję na dzisiaj PS2 niech to nie będzie z wikipedii z góry dziękuję ;)
Odpowiedź

2.       Drugi front w północnej Francji po desancie Anglików i Amerykanów z Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche. 3.       Spotkanie zwycięskich armii na terenie Niemiec; Niemcy zostaną poddane wspólnej okupacji. Decyzja ta skazała kraje Europy Środkowo- Wschodniej (w tym Polskę) na zajęcie przez Armię Czerwoną. 4.       Powojenna wschodnia granica Polski na linii Curzona (Polska w granicach etnicznych bez kresów wschodnich. Konferencja w Jałcie                 W lutym 1945 r., gdy alianci zachodni przekroczyli już Ren, a na wschodzie armia sowiecka docierała do Odry, Wielka Trójka spotkała się w Jałcie na Krymie, by ostatecznie rozstrzygnąć los Niemiec i rozważyć  inne sporne problemy dotyczące powojennej organizacji  świata. Podjęto m. In. następujące  decyzje: 1.       Dotyczące Niemiec: *Podział terytorium Rzeszy na strefy okupacyjne związku Sowieckiego, Stanów zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, z możliwością wydzielenia strefy dla Francji. *W Niemczech miano dokonać tzw. czterech „d”: - demilitaryzacja, czyli likwidacja niemieckiej armii i przemysłu zbrojeniowego; - defaszyzacja, czyli likwidacja  NSDAP, SS, osądzenie zbrodniarzy wojennych;  - demokratyzacja, czyli wprowadzenie ustroju wielopartyjnego i zapewnienie wolności obywatelskich; - dekartelizacja, czyli podział wielkich przedsiębiorstw, które wspierały militarny wysiłek Trzeciej Rzeszy (postulat niezrealizowany). 2.     Wszystkie państwa świata miały nadal współpracować w celu utrzymania pokoju na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych  (ONZ). 3.      Polska i inne kraje środkowo- wschodniej Europy pozostały w strefie wpływów związku Sowieckiego. Stalin obiecał jednak przeprowadzenie w tych krajach wolnych wyborów i dopuszczenie innych sił politycznych poza komunistami do swobodnego działania (obietnica zrealizowana w 1989 r.). 4.       Wschodnią granicą Polski miała być linia Curzona. Polska ma otrzymać znaczne nabytki kosztem Niemiec nad Odrą i Bałtykiem. Ludność niemiecka ma być z przekazanych Polsce terenów wysiedlona (zresztą w większości już uciekła przed nadciągającą armią sowiecką). Konferencja w Poczdamie                 Po zakończeniu działań wojennych w Europie odbyła się kolejna konferencja przywódców antyfaszystowskiej koalicji w Poczdamie koło Berlina na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. przy konferencyjnym stole zasiadła Wielka Trójka w zmienionym składzie. Zmarłego Roosevelta zastąpił nowy prezydent Stanów zjednoczonych, Harry Truman. W trakcie konferencji odbyły się wybory w Wielkiej Brytanii, które Churchill przegrał i ustąpił miejsca Clementowi Attlee. Jedynie Stalin wciąż pozostawał wodzem Związku Sowieckiego.                   W Poczdamie potwierdzono i uzupełniono decyzje z Jałty. W sprawie zachodniej granicy Polski sprecyzowano, że będzie ona przebiegać na Odrze i Nysie Łużyckiej. Dokonano ustaleń mających przyśpieszyć wspólne zwycięstwo nad Japonią.

Dodaj swoją odpowiedź