Kobieta o masie 45 kg ślizga się bez tarcia na łyżwach po powierzchni zamarzniętego stawu. W czasie, gdy porusza się na wschód, zderza się z mężczyzną o masie 90 kg, który porusza się, także na łyżwach, na zachód. Maksymalna siła, jaką działa mężczyzn

Kobieta o masie 45 kg ślizga się bez tarcia na łyżwach po powierzchni zamarzniętego stawu. W czasie, gdy porusza się na wschód, zderza się z mężczyzną o masie 90 kg, który porusza się, także na łyżwach, na zachód. Maksymalna siła, jaką działa mężczyzna na kobietę podczas zderzenia, ma wartość 180 N i jest skierowana na zachód, a) Wyznacz maksymalną siłę, jaką działa kobieta na mężczyznę podczas zderzenia, b) Ile wynosi maksymalne przyspieszenie, z jakim porusza się kobieta podczas zderzenia? c) Ile wynosi maksymalne przyspieszenie, z jakim porusza się mężczyzna podczas zderzenia?
Odpowiedź

a) Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona mężczyzna działa na kobietę z taką siłą jak kobieta na mężczyznę, czyli 180N. Zwrot wektora siły z jaką działają na siebie mężczyzna i kobieta są przeciwne. b) z drugiej zasady dynamiki F = m * a. My chcemy wyznaczyć a, czyli przyspieszenie. a = F/m = 180N/45kg = 4m/s^2 c) obowiązują te same zależności jak w pkt. b. Zatem a = F/m = 180N/90kg = 2m/s^2.

Dodaj swoją odpowiedź