Promieniotwórczość sztuczna
Reakcje jądrowe to przemiany jąder atomowych wywołane ich wzajemnych oddziaływaniem lub ich oddziaływaniem z małymi cząsteczkami. Sztuczne reakcje jądrowe przeprowadza się bombardując tarczę wykonaną z jakiegoś stopu cząstkami o dużych energiach. Efekt reakcji zależy od rodzaju bombardowanego izotopu oraz od energii bombardowanych go małych cząstek.
Podział reakcji jądrowych
Reakcje elastycznego rozproszenia cząstek na jądrach. W reakcjach tych bombardująca jądro cząstka ulega rozproszeniu przy czym zarówno jądro jak i cząstka nie zmieniają swojego stanu podczas oddziaływania.
x – jądro izotopu
c – mała cząstka bombardująca
Reakcje nieelastycznego rozpraszania
W wyniku takiego oddziaływania cząsteczka przekazuje energię jądru atomowemu przenosząc go na wyższy poziom energetyczny. Energię wzbudzania jądro można wypromieniować np.: kwantu w procesie przejścia na niższy poziom energetyczny.
Jądro wzbudzone
Reakcje prowadzące do określonych przemian jądrowych. W wyniku tych reakcji jądro atomowe i bombardująca je cząstka zmieniają swój skład – powstaje nowe jądro i nowa cząstka. Podczas reakcji zostaje pobrana lub oddana energia.
W reakcjach jądrowych zachowana jest ilość nukleonów oraz ilość ładunków.
A1+A2=A3+A4 – zasada zach. ilości ładunków
Z1+Z2=Z3+Z4
Przykłady sztucznych reakcji jądrowych na izotopie atomu
Szczególnym rodzajem reakcji jądrowych są reakcje rozszczepiania. Reakcje te polegają na bombardowaniu neutronami ciężkich jąder Uranu lub Plutonu w wyniku otrzymujemy dwa lżejsze o podobnych masach jądra z jednoczesną emisją kilku neutronów.