Zaplanuj sposoby zapobiegania i przeciwdziałania panice w określonej sytuacji kryzysowej
Panika to nagły i nieoczekiwany wybuch szybko rozprzestrzeniającego się zbiorowego strachu. Najczęściej wywołany jest przez urojenia, wyolbrzymianie niebezpieczeństwa. Jej skutkiem jest ucieczka. Powstawaniu paniki sprzyja często chaos, dezinformacja, bezradność, brak pomocy lub jednostki przywódczej.
Przyczyn paniki może być wiele, najczęściej są to emocje, a szczególnie strach. Pod jego wpływem ludzie instynktownie szukają ratunku, jakim często jest ucieczka. Człowiek działa pod wpływem emocji, nie myśli logicznie. Niektórzy ludzie mogą reagować agresją, amokiem, majaczeniem lub urojeniami. Przyczyną paniki mogą być również warunki klimatyczne, niedostateczna ilość pożywienia i wody, zmęczenie, depresja, widok wielu ludzkich ofiar, brak orientacji w terenie. Panika jednak nie sprzyja wyjściu z trudnej sytuacji, a wręcz przeciwnie – może ją tylko pogorszyć.
Jak przeciwdziałać i zapobiegać panice? Należy zwalczać czynniki, które prowadzą do jej powstania. Ludność powinna być zaznajomiona z metodami przeciwdziałania sytuacjom nadzwyczajnym. Powinno zostać zorganizowane kierownictwo, dzięki któremu ludzie poczują się bezpieczniej. Ważna jest szybka i sprawna ewakuacja ludności z miejsc zagrożonych. Informacje powinny być przekazywane rzeczowo i jasno, nie można żadnego faktu przemilczeć, należy się jednak wystrzegać zbyt szczegółowego opisu. Osoby kierujące powinny być spokojne, opanowane, zarazem jednak stanowcze i pewne siebie. Ludzi należy wspierać duchowo osoby podłamane psychicznie, pilnować, aby osoby ogarnięte strachem nie „zaraziły” nim całej grupy. Siły porządkowe i straż pożarna muszą działać szybko i zdecydowanie i jeśli istnieje taka potrzeba, użyć przemocy. Jednocześnie jednak, korzystając z urządzeń nagłaśniających, powinny uspokoić tłum, wydawać konkretne polecenia porządkowe, izolować osoby, których sposób zachowania może zwiększyć reakcje lękowe u innych. Dobra dyscyplina i szybkie działanie organów władzy oraz nie stawianie oporów pomoże zwycięsko wyjść z opresji.
W życiu codziennym mogą również pojawić się sytuacje wywołujące panikę, jak np. pożary, wypadki. Aby zapobiec nieszczęściom należy:
- na bieżąco przekazywać informacje,
- stosować się do rozporządzeń,
- powiadomić o zagrożeniu ludność z okolicy,
- zachować spokój oraz „zimną krew”.
Najlepszym sposobem przeciwdziałania panice jest po prostu niedopuszczenie do niej. Wiele zależy od organów zarządzających w sytuacjach kryzysowych służb porządkowych. Muszą być odpowiedzialne i potrafić zachować „zimną krew” w ciężkich sytuacjach.. Jest szczególnie ważne, aby wyjaśnić ludziom, na czym polegają zagrażające im niebezpieczeństwa, i przygotować ich psychicznie do sytuacji, której będą musieli stawić czoło.
Bibliografia:
www.pl.wikipedia.org/wiki
www.interia.pl