M(CH₄) = 12,01g/mol + 4*1,008g/mol = 16,042g/mol M(C₂H₆) = 2*12,01g/mol + 6*1,008g/mol = 30,068g/mol M(CO₂) = 12,01g/mol + 2*15,999g/mol = 44,01g/mol x- masa metanu, (24,95-x) – masa etanu y – masa dwutlenku ze spalenia metanu (70,03-y) – masa dwutlenku ze spalenia etanu CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O 16,042g----------44,01g x---------------------y 44,01x = 16,042y y = 2,7434x 2C₂H₆ + 7O₂ → 4CO₂ + 6H₂O 2*30,068g--------4*44,01g (24,95-x)------------ (70,03-y) 176,04*(24,95-x) =60,136(70,03-y) 176,04*(24,95-x) = 60,136(70,03-2,7434x) 176,04*24,95-176,04x = 60,136*70,03 - 60,136*2,7434x 176,04x- 60,136*2,7434x = 176,04*24,95 -60,136*70,03 x = (176,04*24,95 -60,136*70,03)/(176,04- 60,136*2,7434) x = 16,3517g –masa metanu n₁ =16,3517g/16,042g/mol = 1,0193 mola CH₄ masa etanu 24,95g - 16,3517g = 8,5983g n₂ = 8,5983g/30,068g/mol =0,286mola C₂H₆ n₁ + n₂ = 1,3053 Ułamek molowy metanu: 1,0193/1,3053= 0,781
Po spaleniu 24.95 g gazu zawierającego metan (CH4) i etan (C2H6) otrzymano 70.03 g CO2. Jaki był ułamek molowy metanu w gazie przed jego spaleniem?
MC = 12,01 g/mol MH = 1,008 g/mol R=8,314 J/(mol*K) 0 oC = 273,15K
PILNE!
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź