Mam zrobić plakat. Musze narysować 4 sytuacje które przedstawiają dlaczego warto nosić odblaski. Plissss to na jutro!!!!! Daje 165pkt. Tylko proszę o dobrą odpowiedź!!!

Mam zrobić plakat. Musze narysować 4 sytuacje które przedstawiają dlaczego warto nosić odblaski. Plissss to na jutro!!!!! Daje 165pkt. Tylko proszę o dobrą odpowiedź!!!
Odpowiedź

 Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. To błąd!    W jakiej sytuacji kierowcy trudno jest dostrzec pieszego? Zawsze, gdy pieszy zlewa się z otoczeniem. Najmniej jest widoczny w ciemnościach, gdy porusza się po nieoświetlonej drodze, przy której są zarośla, na dodatek w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych. Kierowcy słabo go widzą także w dzień przy zmniejszonej przejrzystości powietrza: podczas opadów deszczu, śniegu, gdy jest mgła, robi się „szarówka”.    Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów.    Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.    Światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca, widząc pieszego na swoim torze jazdy, z tej właśnie odległości naciska pedał gazu. Co się wtedy dzieje? Samochód od razu nie stanie w miejscu. Minimalna droga zatrzymania, przy prędkości 50 km/h, wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Przy prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów!!! Do tego należy dodać czas reakcji kierowcy, czyli cenne sekundy, które mijają, zanim naciśnie na hamulec. Dopóki to nie nastąpi, ciągle jedzie… Gdy jezdnia jest mokra, droga hamowania się wydłuża. Pamiętajmy, że jesienią i zimą widoczność bardzo się pogarsza.Na temat elementów odblaskowych rodzice powinni przekazać dziecku kilka podstawowych informacji:Zawsze należy nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży i nie przejmować się, jeśli rówieśnicy są innego zdania, np. podśmiewają się z dziecka.Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne, ponieważ odbijają światła. Tak więc prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tylu i z przodu.Dziecko powinno nosić elementy odblaskowe niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.    Prawo o ruchu drogowym (art. 43 ust. 2) nakazuje, aby dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, nosiło elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, jest to jak najbardziej pożądane dla bezpieczeństwa dziecka. Chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli dziecko jak najwcześniej dostrzec i odpowiednio zareagować.

Dodaj swoją odpowiedź