1.Przedstaw krótko na czym polegał system feudalny w Europie. 2.Wymień wszystkie stany istniejące w średniowiecznej Europie. 3.Wyjaśnij pojęcia: lokacja, siedem sztuk wyzwolonych, trójpolówka, lenno. 4.Opisz krótko strukturę średniowiecznego szkolnictw

1.Przedstaw krótko na czym polegał system feudalny w Europie. 2.Wymień wszystkie stany istniejące w średniowiecznej Europie. 3.Wyjaśnij pojęcia: lokacja, siedem sztuk wyzwolonych, trójpolówka, lenno. 4.Opisz krótko strukturę średniowiecznego szkolnictwa. 5.Podaj cechy charakterystyczne w stylu gotyckiego. Wymień 3 przykłady zabytków gotyckich. 6.Wymień cechy średniowiecznego miasta Proszę mocno o odpowiedź, daje najlepszą odpowiedź ;) <3 :)
Odpowiedź

1. System feudalny polegał na zasadzie wasal-senior. Seniorem wszystkich ziem był król. Miał on swoich wasali, czyli ludzi, którzy dostawali kawałek ziemi z jego ziem, ale musieli mu oddawać pewną część plonów. Każdy z wasali mógł mieć swoich wasali i być wobec nich seniorem mimo że nadal był wasalem wobec swojego seniora. Obowiązywała wtedy też zasada "Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem". Czyli mój wasal oddawał mi część swoich plonów, ale wasal mojego wasala już nie. 2.Rycerstwo, duchowieństwo, mieszczaństwo, chłopi 3.Lokacja- forma prawna nadawana prawem lokacyjnym przez właściciela ziem nowo zakładającym się wsiom np. lokacja na prawie niemieckim Siedem sztuk wyzwolonych- podstawa edukacyjna w średniowieczu polegająca na wyszczególnieniu siedmiu najważniejszych przedmiotów nauczania Trójpolówka- sposób uprawy roli polegający na podzieleniu pola na trzy części i zasiewaniu dwóch części dwiema różnymi ziarnami, a trzeciej pozostawiania pustej. Zmiana pól następowała co sezon. Lenno- ziemia oddawana wasalowi przez seniora 4. Średniowieczne szkolnictwo działało na zasadzie siedmiu sztuk wyzwolonych. Uczyli się tylko chłopcy z bogatych i wysoko postawionych rodzin 5. Cechy charakterystyczne: strzeliste okna, strzeliste kolumny, wielokształtne budowle 3 zabytki w stylu gotyckim: Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Kościół św. Marcina w Poznaniu, Kościół Mariacki w Krakowie 6. Średniowieczne miasta były brudne, ponieważ nie dbano o higienę. Były też małe i w większości na lokacji na prawie niemieckim, więc miały podobną do siebie budowę i układ budynków.

Dodaj swoją odpowiedź