Zjawisko wybijania elektronów, czyli emisja fotoelektronów nazywa się zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym. Emisja elektronów z powierzchni ciała stałego następuje pod wpływem światła o dostatecznie dużej energii.Foton - elementarna cząstka promieniowania elektromagnetycznego (światło jest taką falą) Zderzenie fotonów promieniowania z elektronami swobodnymi na powierzchni metalu powoduje ich wyrzucenie. Każdy metal posiada charakterystyczną dla siebie minimalną energię światła potrzebną do wywołania zjawiska, jest to tzw praca wyjścia. Praca wyjścia zostaje zużyta na pokonanie sił przyciągania elektronu przez dodatnie jony sieci krystalicznej. Liczba fotoelektronów jest zależna od natężenia promieniowania (ilości fotonów) Emisję elektronu wywoła tylko foton, którego energia będzie co najmniej równa pracy wyjścia. Maksymalna energia kinetyczna wyrzucanych elektronów rośnie w miarę wzrostu energii światła. Największą energię ma światło ultrafioletowe, najmniejszą czerwone.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć zjawisko wybijania elektronów? Prosiłam już kilka razy i nic. Naprawdę nikt się nie znajdzie?
Bardzo potrzebuję to zrozumieć.
I jak już ktoś się podejmie- nie walić wzorami, tym bardziej liczbami, oznaczeniami czy niewiadomo-czym. Opis tego zjawiska, przebieg wyjaśnienie, przyczyna. Nie wklejać znikąd!
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź