PRĄD STAŁY. Wykonaj te trzy zadania.

PRĄD STAŁY. Wykonaj te trzy zadania.
Odpowiedź

Dawno kolegi nie było :) zad4 Obliczymy R zastępczą: R23=R2+R3=10+10=20Ω R234=R23*R4/(R23+R4)=20*20/(20+20)=10Ω R=R1+R234+R5=10Ω+10Ω+10Ω=30Ω I=U/R=100V/30Ω I=3,3(3)A UR1=I*R1=33,3(3)V UR5=I*R5=33,3(3)V UR234=U-UR1-UR5=100V-33,3(3)V-33,3(3)V=33,3(3)V I2=UR234/R4=33,3V/20Ω I2=1,6(6)A I1=I-I2=3,3(3)A-1,6(6)A I1=1,6(6)A zad5 1/R234=1/R2+1/R3+1/R4 R234=5,45Ω U1=I*R1=5A*2Ω=10V U2=U3=U4=I*R234=5A*5,45Ω=27,25V U5=I*R5=5A*8Ω=40V U=U1+U234+U5=10V+27,25V+40V=77,25V I1=U234/R2=27,25V/10Ω I1=2,725A I2=U234/R3=27,25V/20Ω I2=1,36A I3=U234/R4=27,25V/30Ω I3=0,90A P1=U1*I=10V*5A=50W P2=U234*I1=27,25V*2,725A=74,25W P3=U234*I2=27,25V*1,36A=37,12W P4=U234*I3=27,25V*0,9A=24,52W P5=U5*I=40V*5A=200W zad6 prądy obliczone w zadaniu 4, U, U1, U234, U5 obliczone z zadaniu 4 U4=U234 U2=I1*R2=1,66A*10Ω=16,6(6)V U3=I1*R3=1,66A*10Ω=16,6(6)V P1=U1*I=33,3V*3,3(3)A=111,1(1)W P2=U2*I1=16,6V*1,66A=27,56W P3=U3*I1=16,6V*1,66A=27,56W P4=U4*I2=33,3V*1,66A=55,5(5)W P5=U5*I=33,3V*3,3(3)A=111,1(1)W

Dodaj swoją odpowiedź