Ważność Twojego pytania wygasła 6 dni temu Z dwu punktów O1 i O2 wychodzą identycznie fale o długości lambda=0,5m spotykając się w punkcie P.Do punktu spotkania przebywają odpowiednio drogi x1=4m i x2=5m. Czy w punkcie P nastąpi wzmocnienie czy wygaszen

Ważność Twojego pytania wygasła 6 dni temu Z dwu punktów O1 i O2 wychodzą identycznie fale o długości lambda=0,5m spotykając się w punkcie P.Do punktu spotkania przebywają odpowiednio drogi x1=4m i x2=5m. Czy w punkcie P nastąpi wzmocnienie czy wygaszenie jeżeli: A.źródła fali pierwszej,drugiej drgają w fazach zgodnych. B.źródła...w fazach przeciwnych.
Odpowiedź

Napiszmy równania tych fal: [latex]Psi_1(x,t)=Asin{(omega t-kx)}\ Psi_2(x,t)=Asin{(omega t-kx+phi)}[/latex] Fale spotykają się w takim punkcie P, że [latex]Psi(x_1,t)+Psi(x_2,t)=Asin{(omega t-kx_1)}+Asin{(omega t-kx_2+phi)}[/latex] ze wzoru na sumę sinusów [latex]2Asin{frac{2omega t-k(x_1+x_2)+phi}{2}}cos{frac{k(x_1-x_2)+phi}{2}}[/latex] pierwszy człon jest zależny od czasu, zaś drugi mówi właśnie o wyniku interferencji. W wypadku a) fazy są zgodne więc [latex]frac{k(x_1-x_2)}{2}=frac{pi(x_1-x_2)}{lambda}=frac{pi(4m-5m)}{0.5m}=-2pi[/latex] nastąpi całkowite wzmocnienie W wypadku b) jest różnica faz o π [latex]frac{k(x_1-x_2)+pi}{2}=frac{2pi(x_1-x_2)+pi}{2lambda}=frac{2pi(4m-5m)+pi}{1m}=-pi[/latex] nastąpi całkowite wygaszenie pozdrawiam --------------- "non enim possumus quae vidimus et audivimus non loqui"

Dodaj swoją odpowiedź