Filozofia renesansu.

Antropocentryzm (człowiek ośrodkiem myśli), życie ziemskie w centrum zainteresowania.
Reformacja: nowe odłamy religijne nie uznające władzy papieża.
Rozwój języków narodowych.
Wzrost potęgi odrębnych państw.
Druk, mecenat, sława twórcy.
Ideał pieniądza.

FICINO
„Poznaj samego siebie, o boski rodzie w człowieczym przebraniu”

PICO DELLA MIRANDOLA
„O wielkości i godności człowieka”

GALILEO GALILEI – Galileusz
„Zmierz to, co da się zmierzyć i spraw, aby to, czego nie da się zmierzyć, dało się zmierzyć”

FRANCIS BACON
„Wiedza to potęga”


Renesans
Człowiek w centrum uwagi! Nazywamy to humanizmem i antropocentryzmem. Człowiek wart jest własnego zainteresowania. Powinien zadbać o swoje życie – wygodę, strój, rozwój umysłu. Któż ma być podmiotem myśli, bohaterem literatury, zdobywcą świata, sławnym geniuszem? Człowiek. A konkwistadorem, podróżnikiem, bankierem, mecenasem, dyplomatą, władcą, przedsiębiorcą? Oczywiście – człowiek. W cień odchodzi średniowieczna skromność i anonimowość. Również powaga: ludzie renesansu lubią się śmiać.

Tak zwany “umysł renesansowy”. To właściwie geniusz, człowiek wszechstronnie wykształcony. Nie wystarczy, by znał się tylko na jednej dziedzinie – musi ogarnąć ich cały zakres. Nie wystarczy być lekarzem – do tego trzeba być matematykiem, wynalazcą, astronomem, genialnym malarzem, rzeźbiarzem, a nawet konstruktorem maszyn latających. Jak Leonardo da Vinci.

Humanizm, antropocentryzm, irenizm (pochwała pokoju, zgody), powrót ideałów antycznych.
Koniec ze średniowiecznym teocentryzmem! Teraz podmiotem rozmyślań jest człowiek i ludzkie sprawy. Co więcej: Europę ogarnia ruch reformacji – a w jego wyniku nadejdzie kres jedności chrześcijaństwa. Powstaną nowe odłamy religijne: luteranizm, anglikanizm. Władza papieska straci na swojej mocy – zwłaszcza w obliczu wzmocnionej władzy królewskiej. Ale... wiara chrześcijańska nadal jest bardzo silna i stanowi ważną wartość w życiu ludzkim. Różne odłamy religijne spierają się o szczegóły – Bóg jest ten sam i niepowtarzalny. Humanizm wcale nie oznacza odrzucenia Boga – a renesansowa Europa zanurzona w wojnach wyznaniowych wciąż jest religijna – a Bóg postrzegany jako wielki architekt świata.

Montaigne: lubię spokój, harmonię, umiar i porządek, głoszę tolerancję.
Erazm z Rotterdamu: pochwalam pokój, protestuję przeciw waśniom i wojnom. Wielbię klasyczne autorytety.
Tomasz Morus: ludzie są równi. Można stworzyć idealny, sprawiedliwy ustrój. To – Utopia.
Niccoló Machiavelli: cel uświęca środki, a władca ma prawo do różnych poczynań, jeśli przyświeca mu dobro państwa...
Wolter: nie zgadzam się z tobą, lecz zawsze będę bronił twego prawa do głoszenia własnych poglądów.
Jan Jakub Rousseau: człowiek jest z natury dobry. Złym czyni człowieka odsunięcie od natury, postęp cywilizacji, rozwój nauki, które nie przynoszą szczęścia.
John Locke: człowiek rodzi się jako tabula rasa (czysta tablica). Dopiero doświadczenie wypisuje na niej jego charakter.

Jak najdokładniej i jak najpiękniejsze ciało ludzkie zechcą wyrzeźbić lub namalować mistrzowie tacy jak Leonardo da Vinci czy Michał Anioł. Harmonia, symetria, doskonałe proporcje. W poezji – dbałość o kunszt słowa, o wymogi gatunku. W architekturze – prostota i precyzja wykonania. A twórca? Nie musi już być anonimowy, może zaznawać własnej chwały, poczuje smak sławy. Zwłaszcza że renesans wskrzesza antyczną instytucję mecenatu, która i dziś funkcjonuje – to sponsorowanie sztuki.

Ludzie renesansu szanowali naukę, pragnęli wiedzy wszechstronnej. Owoc ich czasów – to odkrycia geograficzne. Do narodzin takiej właśnie epoki przyczynił się wynalazek druku. Renesans to rozwój szkolnictwa wyższego – a umysł renesansowy to człowiek, który wiele lat studiował, zgłębił wiedzę o antyku, zna języki obce z dawną łaciną i greką włącznie. Mądrość i wiedza, edukacja – są emblematem tych czasów.

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce
słowa starożytnego Terencjusza stały się reprezentatywnym hasłem humanizmu.

Twórcy odrodzenia uznali antyczne poetyki i dzieła za wzór idealnego piękna. Artysta, który nie kierował się przykazaniami Arystotelesa i nie wzorował się na utworach Owidiusza i Horacego, nie mógł liczyć na uznanie ludzi renesansu. Najważniejsze przykłady utworów-manifestów renesansowego klasycyzmu: "Elegia o sobie samym do potomności" Klemensa Janickiego, pieśń "Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony..." Jana Kochanowskiego. To utwory, w których autorzy bezpośrednio przywołują antyczne wzorce, bez ogródek przyznając się do inspiracji nimi.
Jednocześnie jednak myśliciele i artyści renesansu odnosili się niezmiernie krytycznie do twórczości “mrocznych wieków średnich”. W wypadku więc sztuki odrodzenia akceptacja dla artystycznej przeszłości miała charakter wyłącznie “dalekiego zasięgu”. W odniesieniu do bezpośrednich poprzedników renesansowi humaniści byli - w sferze pióra oczywiście - bezlitośni.
Uwaga!
Zapoczątkowana w renesansie postawa klasycystyczna wcale nie skończyła się
wraz z początkiem baroku. W Europie - zwłaszcza we Francji - porenesansowy klasycyzm trwał nieprzerwanie jednocześnie z barokiem - nosi on miano klasycyzmu siedemnastowiecznego. Jego najwybitniejsi przedstawiciele to choćby Jean Racine czy Nicolas Boileau.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

daję najj!!!!!!!!!!!!♥♥♥♥♥♥ 1-ramy czasowe renesansu 2-filozofia renesansu 3-główni polscy twórcy renesansu 4-etymologia słowa renesans

daję najj!!!!!!!!!!!!♥♥♥♥♥♥ 1-ramy czasowe renesansu 2-filozofia renesansu 3-główni polscy twórcy renesansu 4-etymologia słowa renesans...

Język polski

Dam NAJ!!! Jaka jest filozofia renesansu

Dam NAJ!!! Jaka jest filozofia renesansu...

Język polski

Potrzebuję informacje o: mentalność,kultura,obyczajowość w renesansie filozofia renesansu Zywot człowieka poczciwego Mikołaj Rej-krótka biografia Jan Kochanowski-krótka biografia Fraszki

Potrzebuję informacje o: mentalność,kultura,obyczajowość w renesansie filozofia renesansu Zywot człowieka poczciwego Mikołaj Rej-krótka biografia Jan Kochanowski-krótka biografia Fraszki...

Język polski

Filozofia renesansu ?

Filozofia renesansu ?...

Kulturoznawstwo

Jaka jest filozofia renesansu ?? Na czym wzorowali się artyści rebesansu?

Jaka jest filozofia renesansu ?? Na czym wzorowali się artyści rebesansu?...

Język polski

Na czym skoncentrowana jest filozofia renesansu? 40 pkt!!! + naj!!! pilne!!!

Na czym skoncentrowana jest filozofia renesansu? 40 pkt!!! + naj!!! pilne!!!...