Historia, praca z tekstem [Geneza II WŚ]; 2 proste zadania - łatwy naj. 1. Na podstawie źródła określ: Jak sytuację Polski i zajęcia przez nią Zaolzia ocenił ambasador Francji w Polsce Leon Noel? 2. Na podstawie źródła + wiedzy poza źródłowej wymień:

Historia, praca z tekstem [Geneza II WŚ]; 2 proste zadania - łatwy naj. 1. Na podstawie źródła określ: Jak sytuację Polski i zajęcia przez nią Zaolzia ocenił ambasador Francji w Polsce Leon Noel? 2. Na podstawie źródła + wiedzy poza źródłowej wymień: Jakie obszary i kiedy (podaj datę roczną) zostały przyłączone do Niemiec w okresie od stycznia 1935 do kwietnia 1939. Tekst źródłowy: Leon Noel, Agresja niemiecka [...] Przyłączenie Zaolzia miało, według ludności kompetentnych, i swoje ujemne strony. [...] Poza mniejszością z gruntu i szczerze przywiązaną do polskości, Ślązacy nie okazali żadnego entuzjazmu z powodu dokonanej zmiany przynależności państwowej. Zadowolenie licznych między nimi protestów było nieduże. U Niemców i u Żydów w ogóle, rozumie się, go nie było. [...] Pod względem militarnym ten nowy nabytek terytorialny przyniósł dla Polski dodatkowe osłabienie. W dodatku do zmian terytorialnych, wynikających z układu monachijskiego, przedłużał jeszcze więcej i tak bardzo długą granicę polsko – niemiecką. Ale przede wszystkim wielu Polaków zdawało sobie sprawę z błędu, jaki popełnił rząd, i zaczynało przewidywać fatalny rozwój wypadków, który się już zarysował [...] Przy tej okazji, podobnie jak w okresie Anschlussu, okazało się jaskrawo, do jakiego stopnia polityka Becka była jego osobistą polityką, która nie odpowiadała poglądom większości jego rodaków. Byłoby też w największym stopniu niesprawiedliwe, co należy zawsze powtarzać, przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za tę politykę. Niezmiernie ciekawe było obserwowanie postawy Niemiec w czasie kryzysu cieszyńskiego. Czechosłowacja zgodziła się na odstąpienie Polsce Bogumina ( Oderberg ), jednej z największych w Europie Środkowej stacji węzłów, położnej na północny – zachód od Cieszyna, w strefie zamieszkanej przez Niemców. [...] Hitler ustąpił w tej sprawie naleganiu Polski, z którą chciał jeszcze się liczyć, to według wszelkiego prawdopodobieństwa ze względu na traktowanie tego zaboru jako efemeryczny nabytek i z zatajoną myślą wyrównania tego nieco później. [...] Miesiąc październik, który zaczął się tak na pozór pomyślnie dla polityki Becka, zakończył się faktem o olbrzymim znaczeniu, który wykazał kruchość porozumienia polsko – niemieckiego. W dniu 24 października 1938 r. Ribbentrop oznajmił ambasadorowi polskiemu w Berlinie, Lipskiemu, że nadeszła chwila uregulowania sprawy Gdańska i „ korytarza „ A więc zbliżała się „ kolej „ na Polskę! _____________________________ Liczę na precyzyjne odpowiedzi :)
Odpowiedź

Tak więc patrząc na tekst,można jasno stwierdzić, że ambasador nie miał najlepszego zdania.Beck przede wszystkim prowadził politykę,której większość Polaków się sprzeciwiała. Pokazuje to jak Polacy dobierali dziwnie rządzących i  jak musieli ponosić odpowiedzialność.Aneksja Zaolzia była bez sensu w ocenie ambasadora. Teren ten tylko przedłużał granicę z rosnącymi w potęgę Niemcami, tak więc jasno poszerzał front w przyszłej wojnie.Ludność tych terenów z wyjątkiem części Polaków nie pałała wielkim entuzjazmem z powodu zmiany przynależności państwowej.Niemcy też nie interweniowały,gdyż jeszcze wtedy nie były na tyle pewne,że udało by się pokonać Polskę w wojnie.Także później podczas kryzysu cieszyńskiego,czy późniejszych konfliktów z Czechosłowacją Hitler nie interweniował,ponieważ i tak w planach miał wojnę z Polską, a aneksja tych terenów (Czechosłowackich), coraz bardziej obciążała administrację i politykę Polską. Z tekstu wynika,że hitlerowskie Niemcy w ciągu tych 4 lat nabyły wiele terytoriów.Z resztą wiemy o tym z historii.W 1935 roku pierwszym terytorium przyłączonym z powrotem do Niemiec był region Saary,gdzie mieszkańcy na mocy referendum opowiedzieli się za powrotem do Rzeszy (wcześniej teren ten był pod zarządem Ligi Narodów).12 marca 1938 wraz z wkroczeniem wojsk Wehrmachtu dokonano anschlussu Austrii.Tego samego roku w wyniku nacisków Hitlera na Czechosłowację anektowano "kraj sudecki" ,jednak szybko potem anektowano cały teren Czech i Moraw,a Słowację oddzielono jak (oficjalnie) niepodległe państwo,jednak tak naprawdę było to państwo marionetkowe.W 1939 dokonano aneksji Kłajpedy oraz w wyniku rozpoczęcia II WŚ w październiku 1939 po kapitulacji (pod koniec września) państwa Polskiego do Niemiec przyłączono "korytarz Polski",Wielkopolskę,Górny Śląsk (część tego terenu Polacy zdobyli w wyniku 3 powstań śląskich).Ze środkowej części Polski stworzono "Generalne Gubernatorstwo" będące pod zarządem Rzeszy.Wschodnie tereny zajął Związek Radziecki.

Dodaj swoją odpowiedź