Rozbiory Polski I II III , Powstanie kościuszkowskie , Ksiestwo Warszawskie , Legiony Polskie we Włoszech , Królestwo Polskie , Powstanie listopadowe i styczniowe . W ktorym roku i dla czego sie wydarzyły te wydarzenia :) Kto 1 odpowie dostaje naj :)

I Rozbiór Polski - 1772 II rozbiór - 1793 III rozbiór - 1795 powodem rozbiorów były min. słabość militarna i polityczna państwa, niekompetencja króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego insurekcja kościuszkowska – powstanie narodowe  polskie przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, spowodowane niechęcią do zaborców Księstwo warszawskie istniało w latach 1807-15, utworzone przez Napoleona.  Legiony polskie - 1797-1807 utworzone przez Jana Henryka Dąbrowskiego do walki u boku Napoleona