Bitwa pod Maratonem

W pierwszych dniach sierpnia 490 r. p.n.e. okręty perskie z około 25 tys. żołnierzy na pokładzie przybiły do wschodnich wybrzeży Attyki. Tam czekała już na nich armia ateńska, która liczyła blisko 10 tys. hoplitów. Po kilku dniach przygotowań, 12 sierpnia doszło do bitwy na równinie niedaleko miejscowości Maraton.

I faza bitwy
Wódz ateński Miltiades rozkazał hoplitom sformować falangę, która miała blisko 1,5 km długości. W środku szyku falanga składała się z 4 szeregów ciężkozbrojnych piechurów, a na skrzydłach - z 8 szeregów.

II faza bitwy
Pierwsi do ataku ruszyli Grecy. W krótkim czasie pokonali biegiem obszar, na którym narażeni byli na ostrzał perskich łuczników. Persowie uderzyli w środek greckiej falangi. Opór Ateńczyków był tam najsłabszy i wkrótce zaczęli się oni cofać. Tymczasem hoplici walczący na skrzydłach szybko zyskali przewagę nad przeciwnikiem, otaczając go z dwóch stron.

III faza bitwy
Persowie znaleźli się w pułapce. Część z nich, ogarnięta paniką, rzuciła się do ucieczki. Niewielu jednak udało się dotrzeć do okrętów. Większość uciekinierów utopiła się w pobliskim bagnie.

Bitwa pod Maratonem zakończyła się wielkim zwycięstwem Ateńczyków. W walce poległo 192 Greków i aż 6400 Persów.

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Bitwa pod Maratonem między Ateńczykami a Persami maiła miejsce w 490 roku p.n.e.. Bitwę tę przegrali Persowie. Pierwsze igrzyska olimpijskie w Grecji odbyły się w 776 roku p.n.e. a) Co było wcześniej: bitwa pod Maratonem czy pierwsze igrzyska olimpijski

Bitwa pod Maratonem między Ateńczykami a Persami maiła miejsce w 490 roku p.n.e.. Bitwę tę przegrali Persowie. Pierwsze igrzyska olimpijskie w Grecji odbyły się w 776 roku p.n.e. a) Co było wcześniej: bitwa pod Maratonem czy pierwsze igrz...

Język angielski

Kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci??? Określ wiek i połowę

Kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci??? Określ wiek i połowę...

Historia

Bitwa pod Maratonem

Grecy osiedlili się w drugim tysiącleciu na terenach obecnej Grecji. Grecja składała się
z polis, czyli z państw-miast, które były rozproszone po całym jej obszarze. Powstanie polis jest najbardziej oryginalnym osiągnięciem cywilizac...

Język angielski

kiedy była bitwa pod Maratonem

kiedy była bitwa pod Maratonem...

Język angielski

pomocy pani z histy zadała taką tabelke i trzeba w niej wypisać bitwe {czyli np bitwa pod maratonem } date dowódce i wynik czyli kto wygrał nie jest to zadanie z książki a i te bitwy mają być z 3 tematów demokratyczne ateny , w starożytnej sparcie i wojny

pomocy pani z histy zadała taką tabelke i trzeba w niej wypisać bitwe {czyli np bitwa pod maratonem } date dowódce i wynik czyli kto wygrał nie jest to zadanie z książki a i te bitwy mają być z 3 tematów demokratyczne ateny , w starożytne...