Bitwa pod Maratonem

W pierwszych dniach sierpnia 490 r. p.n.e. okręty perskie z około 25 tys. żołnierzy na pokładzie przybiły do wschodnich wybrzeży Attyki. Tam czekała już na nich armia ateńska, która liczyła blisko 10 tys. hoplitów. Po kilku dniach przygotowań, 12 sierpnia doszło do bitwy na równinie niedaleko miejscowości Maraton.

I faza bitwy
Wódz ateński Miltiades rozkazał hoplitom sformować falangę, która miała blisko 1,5 km długości. W środku szyku falanga składała się z 4 szeregów ciężkozbrojnych piechurów, a na skrzydłach - z 8 szeregów.

II faza bitwy
Pierwsi do ataku ruszyli Grecy. W krótkim czasie pokonali biegiem obszar, na którym narażeni byli na ostrzał perskich łuczników. Persowie uderzyli w środek greckiej falangi. Opór Ateńczyków był tam najsłabszy i wkrótce zaczęli się oni cofać. Tymczasem hoplici walczący na skrzydłach szybko zyskali przewagę nad przeciwnikiem, otaczając go z dwóch stron.

III faza bitwy
Persowie znaleźli się w pułapce. Część z nich, ogarnięta paniką, rzuciła się do ucieczki. Niewielu jednak udało się dotrzeć do okrętów. Większość uciekinierów utopiła się w pobliskim bagnie.

Bitwa pod Maratonem zakończyła się wielkim zwycięstwem Ateńczyków. W walce poległo 192 Greków i aż 6400 Persów.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Wypisz najważniejszych dowódców bitew : bitwa pod Maratonem  bitwa pod Termopilami bitwa pod Salaminą bitwa pod Platejami bitwa pod Cheroneją bitwa pod Zadwórzem Proszę o szybką, poprawną odpowiedz i z góry bardzo dziękuję :)

Wypisz najważniejszych dowódców bitew : bitwa pod Maratonem  bitwa pod Termopilami bitwa pod Salaminą bitwa pod Platejami bitwa pod Cheroneją bitwa pod Zadwórzem Proszę o szybką, poprawną odpowiedz i z góry bardzo dziękuję :)...

Język angielski

Uzupełnij Bitwa pod maratonem ,dowódca greków .. dowódca persów bitwa pod termopilami bitwa pod gaugamelą napisz charakteryzując 5 najważniejszych osiągnięć dokonan Greków które wykorzystujemy do dnia dzisiejszego

Uzupełnij Bitwa pod maratonem ,dowódca greków .. dowódca persów bitwa pod termopilami bitwa pod gaugamelą napisz charakteryzując 5 najważniejszych osiągnięć dokonan Greków które wykorzystujemy do dnia dzisiejszego...

Język angielski

Kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci??? Określ wiek i połowę

Kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci??? Określ wiek i połowę...

Język angielski

w którym wieku odbyło się :  -bitwa pod maratonem  -bitwa pod platejami  -bitwa pod termopilami i salaminą  na jutro na histe :P 

w którym wieku odbyło się :  -bitwa pod maratonem  -bitwa pod platejami  -bitwa pod termopilami i salaminą  na jutro na histe :P ...

Język angielski

kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci???

kiedy byla bitwa pod termopilami,powstanie w milecie, bitwa pod maratonem i bitwa pod platejami??? w jakiej kolejnosci???...

Język angielski

zaznacz na osi czasu daty: a) bitwa pod Maratonem b) bitwa pod Termopilami i Salaminą c) bitwa pod PLatejami. Osi czasu jest od 500 p.n.e do 400p.n.e.Prosze o odpowiedzi  

zaznacz na osi czasu daty: a) bitwa pod Maratonem b) bitwa pod Termopilami i Salaminą c) bitwa pod PLatejami. Osi czasu jest od 500 p.n.e do 400p.n.e.Prosze o odpowiedzi  ...