1.W wyniku roztworzenia 4,975g mieszaniny Fe i Fe2O3 w HCl otrzymano 1,237 dm^3 H2 w t=22C pod p=1013,25hPa. Obliczyć zawartość % żelaza w mieszaninie . 2.Mieszaninę tlenków magnezu i wapnia przeprowadzano w siarczany i stwierdzono,że masa siarczanów jes

1.W wyniku roztworzenia 4,975g mieszaniny Fe i Fe2O3 w HCl otrzymano 1,237 dm^3 H2 w t=22C pod p=1013,25hPa. Obliczyć zawartość % żelaza w mieszaninie . 2.Mieszaninę tlenków magnezu i wapnia przeprowadzano w siarczany i stwierdzono,że masa siarczanów jest 2,75 raza większa niż masa wyjściowych tlenków. Obliczyć wagowy skład procentowy mieszaniny tlenków.
Odpowiedź

1. Z równania Clapyrona obliczam  liczbę moli wydzielonego wodoru pV =nRT n = pV /RT n =  1013,25*1,237/((22+273,15)*83,14) =0,051078mola Fe + 2HCl →  FeCl₂ + H₂ Masa żelaza: n₁Fe = nH₂ m₁Fe =  55,85*n₁ = 55,85*0,051078 = 2,8527g masa tlenku Fe₂O₃ mtl = 4,975 - 2,8527 = 2,1223g masa żelaza w tlenku Fe₂O₃----------2Fe 159,7----------111,7 2,1223----------x m₂Fe = 2,1223*111,7/159,7 =1,4844g m₁Fe + m₂Fe = 2,8527g + 1,4844g = 4,3371g 4,975g------100% 4,3371g-----x X = 4,3371g*100%/4,975g =  87,178% Odp. Zawartość żelaza w próbce: 87,178%   2. Masa tlenków --------100g Masa siarczanów 100g*2,75 = 275g Masa MgO – x, masa CaO 100-x Masa MgSO₄---y,  masa CaSO₄   275-y MgO + H₂SO₄ → MgSO₄ + H₂O 40-----------------------120 x-----------------------------y y = 120/40x = 3x   CaO + H₂SO₄ → CaSO₄ + H₂O 56----------------------136 (100-x)-----------------(275-y) 136(100-x)  = 56(275-y) 136(100-x)  = 56(275-y) 136*100-136x = 56*275 – 56*3x   56*3x -136x = 56*275 – 136*100 (56*3 -136)x x  =(56*275 - 136*100)/(56*3-136) = 56,25g ( równe%, bo zakładaliśmy masę mieszaniny tlenków 100g) %MgO = 56,25% % CaO = 100-56,25 = 43,75%

Dodaj swoją odpowiedź