Jak wyglądał dworek w Soplicowie? - opis.

Dworek w Soplicowie, opisany na kartach "pana Tadeusza", usytuowany jest w niezwykle pięknym miejscu. Stoi na wzgórzu, dookoła ciągną się pola uprawne obfite w zboża, niedaleko płynie strumyk. Niewielki dworek widać już z daleka, gdyż jego białe ściany odbijają się od soczystej zieleni topoli. Drzewa mają chronić dwór od wiatrów, a latem dawać upragniony cień. Szeroko otwarta brama wiodąca do Soplicowa świadczy o gościnności i życzliwości jego mieszkańców.

Kiedy Tadeusz odwiedza dwór szlachecki i wchodzi do jego środka, od razu przypomina sobie lata dzieciństwa. Dostrzega te same meble, które teraz wydają mu się mniej okazałe, gdyż ogląda je z perspektywy dorosłego mężczyzny, a nie kilkuletniego chłopca. Młodzieniec zauważa także dobrze znane mu portrety wybitnych Plaków, takich jak: Kościuszko-przywódca powstania nazwanego od jego nazwiska, Rejtan- wielki patriota, który nie chciał dopuścić do zatwierdzenia traktatu rozbiorowego oraz Jasiński i Krosak - dzielni obrońcy Pragi. Tadeusz rozpoznaje również piękny zegar kurantowy znajdujący sie w starej szafie, który o określonej godzinie wygrywa "Mazurka Dąbrowskiego"

Dworek w Soplicowie przypomina arkadię- miejsce szczęśliwe i przyjazne człowiekowi ze względu na otaczającą go przyrodę. Dla mieszkańców Soplicowa najważniejszą wartością jest dobro kraju, o czym świadczy obecność portretów słynnych Polaków oraz zegara kurantowego wygrywającego hymn Polski.
Jest to bez wątpienia miejsce, w którym każdy człowiek czułby się szczęśliwy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis chaty Dobrzyńskich.

Chata Dobrzyńskich położona była na wsi pomiędzy karczmą, a kościołem. Dom był zaniedbany. Brama sterczała bez wrót. Ogrody nie posiadały płotu, były tam nie zasiane rośliny. Prawa strona chaty zrobiona była z cegły. Niedaleko była...