Środki i sprzęt gaśniczy
Podręczny sprzęt gaśniczy
jest to sprzęt gaśniczy uruchamiany ręcznie służący do zwalczania pożarów w początkowej fazie (w zarodku)
hydronetka - przenośny pojemnik wyposażony w zbiornik, pompkę tłoczną i wężyk z prądowniczką. Zawiera ok 15 l wody
gaśnica pianowa - należy wbić zbijek i odwrócić do góry dnem. Działania gaśnicy nie można przerwać. Gasimy pożary grupy A i B
gaśnica śniegowa - zawiera skroplony CO2. Uruchamiamy przez odkręcenie kurka, a gaśnica jest koloru srebrnego. Podczas gaszenia gaśnica staje sie bardzo zimna, dlatego należy trzymać za uchwyty.
gaśnica halonowa - wypełniona cieczą o bardzo niskiej temperaturze parownia. W trakcie gaszenia wydzielają się gazy, które są szkodliwe dla zdrowia. Obecnie wycofuje się z użycia gaśnice halonowe.
gaśnica proszkowa - zawiera proszek gaśniczy pod stałym ciśnieniem np. azot lub gaz. Znajduje się on w dodatkowym zbiorniku.
koc gaśniczy - wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2. Kocem okrywamy źródło ognia, a obrzeża dokładnie dociskamy do podłoża, dzięki czemu ograniczamy dostęp tlenu do palącego się materiału
agregat gaśniczy - sprzęt gaśniczy mający zapas środków w ilości większej niż 20 kg ((od 25 kg do 750 kg). Są wyposażone w kółka. Dzielimy na agregaty: pianowe, halonowe, proszkowe i śniegowe.
Środki gaśnicze
· woda
· piana gaśnicza
· proszki gaśnicze
· halony
· dwutlenek węgla (CO2)
RODZAJE PIAN
piana lekka
· liczba spienienia ponad 201
· urządzenie wytwarzające pianę - Agregat Piany Lekkiej (APL)
piana średnia
· liczba spienienia 21-200
· urządzenie wytwarzające pianę - Wytwornica pianowa (WP)
piana ciężka
· liczba spienienia do 20
· urządzenie wytwarzające pianę - Prądownica pianowa (PP)