zad 1. a) na czym polegał proces dekolonizacji b) kiedy został zapoczątkowany c) jakie państwo wtedy powstało d) kiedy proces ten przebiegał najsilniej ? zad 2. Wymień nazwy 3 państw europejskich , które na przełomie lat 80/90 tych uległy dezinteg

zad 1. a) na czym polegał proces dekolonizacji b) kiedy został zapoczątkowany c) jakie państwo wtedy powstało d) kiedy proces ten przebiegał najsilniej ? zad 2. Wymień nazwy 3 państw europejskich , które na przełomie lat 80/90 tych uległy dezintegracji zad 3. Zdefiniuj pojęcia a) Przyrost naturalny b) Eksplozja demograficzna zad 4. Kontynentem o największym przyroście naturalnym jest ..... zad 5. Wymień 2 przyczyny eksplozji demograficznej i jej główną konsekwencję. zad 6. Dlaczego bardzo niski przyrost naturalny w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo jest zjawiskiem niekorzystnym ? zad 7. Ze względu na źródło utrzymania wyróżnia się ludność a). ..... b) .... wymień ich główne źródło utrzymania zad.8 W którym sektorze gospodarki maleje, a w którym rośnie zatrudnienie ludności na świecie? zad.9 Wymień dwa czynniki wpływające na średnią długość trwania życia. zad.10 Wymień przyczynę małej gęstości zatrudnienia a) na Półwyspie Alaska b) w Australii c) na Tybecie d) w Półwyspie Arabskim zad 11. Wymień trzy negatywne skutki emigracji dla kraju emigracyjnego. zad 12. Arabowie należą do rasy ...... , odmiany ..... , zamieszkują obszar ........ Malygosze zamieszkują obszar ........ , należą do rasy ........ , odmiany .............. Aborygeni zamieszkują obszar ......... , należą do rasy ........ , odmiany .............. 15. Wymień 4 kontynenty o największym wskaźniku urbanizacji na którym z tych kontynentów występuje faza suburbanizacji i związane z tym "pozorne urbanizacje", na czym polega ten proces. 16. Wyjaśnij pojęcia : a) Aglomeracja monocentryczna b) Aglomeracja policentryczna (konurbacja)
Odpowiedź

A) Dekolonializacja to proces wyzwalania się narodów spod zalezności kolonialnej i tworzenia się państw niepodległych. B) Proces ten najsilniej rozwinął się po II wojnie światowej, w latach 1945 – 1960. Warto zwrócić uwagę na to, jaka wówczas panowała sytuacja polityczna. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku w Polsce, podobnie jak na całym świecie dominował, po otrząśnięciu się z horroru II wojny światowej, holocaustu, obozów koncentracyjnych i łagrów - nastrój optymizmu i dynamizmu, a jeszcze bardziej renesans wiary w siłę wiedzy i ostateczny triumf rozumu. W krajach kapitalistycznych, na zachodzie Europy, dynamicznie rozwijała się gospodarka, rozkwitał dobrobyt i demokracja, chociaż w tej sferze nie obyło się bez zahamowań i burzliwych zawirowań.

Dodaj swoją odpowiedź