Zadanie 1. [latex]Dane:[/latex] [latex]g = 9,81 frac{m}{s^2}[/latex] [latex]t = 20 s[/latex] [latex]Szukane:[/latex] [latex]v[/latex] Jeżeli ciało spada swobodnie, to działa na niego tylko siła grawitacji (zakładamy, że pomijamy opór powietrza). Spadając swobodnie nabiera zwiększa swoją prędkość ponieważ działa na to działo przyspieszenie ziemskie [latex]vec{g}[/latex], które ma stałą wartość, czyli ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. Drogę w takim ruchu opisuje się równaniem [latex]s = frac{at^2}{2}[/latex], we wzorze zamiast [latex]a[/latex] wstawiamy [latex]g[/latex], bo to właśnie [latex]g[/latex] jest odpowiedzialne za to, że ciało przyspiesza, zatem wzór wygląda następująco [latex]s = frac{gt^2}{2}[/latex]. Wiedząc, że prędkość wyraża się wzorem [latex]v = frac{s}{t}[/latex] podstawiamy za [latex]s[/latex] podane wyżej równanie i otrzymujemy ostateczny wzór na prędkość w spadku swobodnym [latex]v = gt[/latex] [latex]v = 9,81 frac{m}{s^2} cdot 20 s[/latex] [latex]v = 196,2 frac{m}{s}[/latex] Zadanie 2. [latex]Dane:[/latex] [latex]m = 1500 kg[/latex] [latex]t = 5 s[/latex] [latex]Delta v = 10 frac{m}{s}[/latex] ([latex]20 frac{m}{s} (72 frac{km}{h}) - 10 frac{m}{s}[/latex], zawsze odejmujemy wartość końcową od początkowej) [latex]Szukane:[/latex] [latex]F[/latex] Korzystamy z II zasady dynamiki Newtona, [latex]F = ma[/latex]. Przyspieszenie jest to zmiana prędkości w czasie w jakim to nastąpiło, czyli [latex]a = frac{Delta v}{t}[/latex] [latex]a = frac{10 frac{m}{s}}{5 s} = 2 frac{m}{s^2}[/latex] Znając przyspieszenie możemy obliczyć siłę, jaka działała na samochód w trakcie tego przyspieszenia. [latex]F = 1500 kg cdot 2 frac{m}{s^2} = 3000 N[/latex]
Bardzo proszę o pomoc!!! :)
1.Jaką prędkość osiągnie ciało w chwili uderzenia o ziemię, jeżeli spadało swobodnie przez 20s z przyspieszeniem ziemskim?
2.Szybkość samochodu o masie 1500kg wzrasta w ciągu 5 sekund od prędkości 10m/s do 72km/h. Oblicz wartość siły nadającej samochodowi przyspieszenie.
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź