Opisz w 5 , 6 zdaniach wybraną historię: -smok wawelski i kopiec kraka, -o wandzie co nie chciała niemca, -mysia wieża i król popiel, -o śpiących rycerzach pod giewontem, -legenda o piaście, -kościuszko . jedną z nich wybrać-proszę o pomoc.

MYSIA WIEŻA I KRÓL POPIEL Kiedyś dawno temu król popiel rządził naszym państwem. Nie był jednak dobrym władcą. Ciągle pił, leniuchował, a walki unikał jak ognia. Miał bardzo chytrą i sprytną żonę. Nie chciała ona powierzyć tronu swoim dzieciom, tylko komuś innemu, czemu przeciwni byli jego stryjowie. Gerda (bo tak miała na imię) zawiadomiła stryjów o ciężkiej chorobie Popiela i zaprosiła ich do grodu, żeby się pożegnali. Posłuchali jej prośby. Gerda podała im zatruty miód i ich zabiła. Popiel świętował, a z ciał stryjów wyszły myszy, które potem opanowały cały zamek i zjadły króla z jego rodziną. To był koniec rządów złego  władcy. Mam nadzieję, że odp będzie przydatna :)

Wanda była bardzo piękną dziewczyną.Pewnego razu była wojna z Niemcami. Jakiś tam Niemiec prosił o jej rękę. Ona nie chciała za niego wyjść ale powiedziała że ma później opuścić jej kraj. Pobiegła z nim na wieżę i z niej skoczyła i się zabiła. Wolała umrzeć niż wyjść za wroga ojczyzny. może być?