Funkcje języka

Funkcja komunikatywna
Zdolność języka do przekazywania informacji, wymiany myśli między nadawcą a odbiorcą. Występuje ona w kilku odmianach będących elementami aktu mowy Romana Jacobsona:

Akt mowy
rzeczywistość
komunikat
nadawca -------------------- odbiorca
kontakt
kod

Każdemu z elementów schematu odpowiada jakaś funkcja
informatywna
poetycka
ekspresywna --------------------- impresywna
fatyczna
metajęzykowa

Wyjaśnienie poszczególnych funkcji języka

Funkcja ekspresywna (emotywna) - dominuje w tekstach nastawionych na wyrażanie uczuć nadawcy wypowiedzi np.: list, „źle się czuję”. Traktowana jest także jako funkcja prezentacyjna, czyli informująca o płci, pochodzeniu, wieku nadawcy np.: „tymi rencami to wzionem”

Funkcja informatywna (poznawcza) - dominuje w tekstach nastawionych do przekazywania informacji o faktach i wydarzeniach, które wzbogacają naszą wiedzę czy utrwalają obraz otaczającego nas świata np.: wywiad, artykuł publicystyczno-naukowy, komunikat urzędowy, podręcznik

Funkcja poetycka (estetyczna) -dominuje w tekstach nastawionych na formę estetyczną przekazu, rolą tej funkcji jest przedstawienie tekstu w sposób oryginalny, unikatowy. Występuje głównie w utworach lirycznych, literaturze pięknej, aforyzmach, sentencjach. Wykorzystuje środki artystycznego przekazu, celową eliptyczność, metonimię itp.

Funkcja fatyczna - dominuje w tekstach służących do nawiązania kontaktu, podtrzynamia go, czy też do zasygnalizowania jego zakończenia. Nadawca tekstu o niczym nie informuje, ani do niczego nie nakłania. Występuje w rozmowach potocznych lub rozmowach przez telefon. np.: „Cześć”, „Do zobaczenia”, „Halo!”

Funkcja metajęzykowa - dominuje w tekstach służących do wyjaśnienia sensu kodu, którym jest nazwa przyporządkowana jakiejś rzeczy lub zjawisku. Występuje w tekstach lingwistycznych, pracach językoznawczych, w zdaniu np.: „Kupiłem książkę”

Funkcja impresywna - wyraża się świadomym dążeniem nadawcy do kształtowania określonych postaw i zachowań odbiorcy za pomocą m.in.: nakazów, zakazów komend, poleceń, próśb. Często tekst występuje w formie wołacza. Funkcja ta dominuje we wszelkiego rodzaju ustawach, zarządzeniach, regulaminach, reklamach, podaniach, a także w zdaniach np.: „Podejdź do tablicy.”, „Stój!”

Funkcja stanowiąca - polega na zmianie czegoś w rzeczywistości pozajęzykowej, społecznej, prawnej, faktycznej. Dostrzec ją możemy w ustawach, aktach prawnych lub np.: gdy nauczyciel powiadamia ucznia o przyznanej mu nagrodzie.

Funkcja magiczna - magia słów, oddziałujących na rzeczywistość, w którą wierzy mówca lub odbiorca. Funkcję tę dostrzegamy w zaklęciach, przekleństwach, eufemizmach, różnego rodzaju czarach, modlitwach, w baśniach itp.

UWAGA!
Nie ma tekstów, które pełniłyby tylko jedną funkcję.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Omów funkcje języka

Wyróżniamy następujące funkcje języka:

komunikatywna

poznawcza

prezentacyjna

ekspresywna

impresywna

reprezentatywna

poetycka

Język daje przede wszystkim możliwoś...

Język polski

Kierując się powyższym funkcjom zapisz 4 mini teksty odpowiadające funkcjom języka. FUNKCJE JĘZYKA: * INFORMATYWNA * EKSPRESYWNA * NAKŁANIAJĄCA * INPRESYWNA Prosze na jutro. :(

Kierując się powyższym funkcjom zapisz 4 mini teksty odpowiadające funkcjom języka. FUNKCJE JĘZYKA: * INFORMATYWNA * EKSPRESYWNA * NAKŁANIAJĄCA * INPRESYWNA Prosze na jutro. :(...

Język polski

Funkcje języka - krótko

Funkcje języka:
- komunikatywna (dzięki językowi członkowie społeczności przekazują sobie informacje związane z różnymi aspektami życia.)
- socjalizująca (Język pozwala zbudować poczucie jedności z ludźmi porozumiewaj�...

Język polski

Funkcje języka na wybranych przykładach tekstów naukowych, publicystycznych i literackich.

Funkcje języka na wybranych przykładach tekstów naukowych, publicystycznych i literackich.

Podstawową funkcją tekstów językowych, mówionych lub pisanych, jest porozumiewanie się ludzi, czyli komunikowanie się. Tę funkcję nazywam...

Język polski

FUNKCJE JĘZYKA REKLAMY

FUNKCJE JĘZYKA REKLAMY...

Język polski

Jakie sa funkcje języka ?? Daje naj !!

Jakie sa funkcje języka ?? Daje naj !!...