Cztery czekolady i cztery batony kosztują razem 12 zł. Dwie takie czekolady i sześć takich batonów kosztuje 9,20 zł. Co jest droższe: czekolada czy baton? O ile? Proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie. Daję naj :)

Cztery czekolady i cztery batony kosztują razem 12 zł. Dwie takie czekolady i sześć takich batonów kosztuje 9,20 zł. Co jest droższe: czekolada czy baton? O ile? Proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie. Daję naj :)
Odpowiedź

c <--- cena jednej czekolady (zł) b <--- cena jednego batona (zł) {4c + 4b = 12 {2c + 6b = 9,2  / * (-2)    {4c + 4b = 12    {-4c - 12b = - 18,4 +_________________           - 8b = - 6,4  / * 10           - 80b = - 64  / : (-80)               b = 0,8 zł  <---- cena jednego batona Teraz wyliczamy ile kosztuje jedna czekolada. 4c + 4b = 12 4c + 4 * 0,8 = 12 4c + 3,2 = 12 4c = 8,8  / : 4 c = 2,2 zł <--- cena jednej czekolady Co jest droższe? 2,2 zł - 0,8 zł = 1,4 zł Odp : Czekolada jest droższa od batona o 1,40 zł. Myślę, że pomogłam, :D

Dodaj swoją odpowiedź