POMOCY DAJE NAJ !!! (PIERWSZE ZADANIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!) 1. PRZEDSTAW ZNACZENIE GLONÓW W PRZYRODZIE I DŁA CZŁOWIEKA!!! 2. Do podanych opisów dopisz odpowiednie pojęcia : a. ...................- wodniczka służąca do wydalania nadmiaru wody z kom

POMOCY DAJE NAJ !!! (PIERWSZE ZADANIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!) 1. PRZEDSTAW ZNACZENIE GLONÓW W PRZYRODZIE I DŁA CZŁOWIEKA!!! 2. Do podanych opisów dopisz odpowiednie pojęcia : a. ...................- wodniczka służąca do wydalania nadmiaru wody z komórki u protistów słodkowodnych. b. ...................- organellum ruchu pantofelka c. ....................- jako pierwsze zasiedlają niesprzyjające środowiska d. .....................-ciało organizmu jednokomórkowego nie zróżnicowane tkanki. e. .......................-organellum ruchu eugleny zielonej f. .....................-organellum niezbędne do trawienia pokarmów u pierwotniaków drapieżnych i saprofagów g. ......................-organellum ruchu ameby h. ...............................- komórka wielojądrowa i. .............................- organizmy wielokomórkowe beztkankowe 3. Jakie cechy zdecydowały o tym że krasnorosty i zielenice zaliczono do królestwa roślin ? 4.Na podstawie tekstu odpowiedz na pytania. C I B KRÓTKO W Bałtyku występuje ponad 700 gatunków wchodzących w skład fitoplanktonu. Są to głównie okrzemki ,bruzdnice oraz sinice. Zauważyć można również bardzo wyraźną zmienność sezonową.Wiosną,kiedy jest coraz więcej światła słonecznego ,a woda ociepla się i znajduje się w niej dużo biogenów ,rozpoczyna się zakwit okrzemek,zaraz po nim bruzdnic.Zakwity te mogą być bardzo intensywne-w sprzyjających warunkach liczebność fitoplanktonu może sięgając kilkuset milionów osobników na m² wody.Latem w miarę wzrostu temperatury wód oraz wyczerpywania się substancji odżywczych ,okrzemki ustępują miejsca sinicom,zdolnym często asymilować azot atmosferyczny . Bardzo intensywne zakwity sinic obserwowane w ostatnich latach są zjawiskiem niekorzystnym ,gdyż w śród nich znajduje się wiele gatunków toksycznych i potencjalnie toksycznych . Jesień to pora pewnego panowania okrzemek reprezentowania jednak przez inne gatunki niż wiosną . Mogą również pojawiać zakwity bruzdnic Zimą liczebność fitoplanktonu jest bardzo niska - większość gatunków przeczekuje ten niekorzystny okras w postaci form przetrwalnych . a). wymień glony występujące w Bałtyku, które są składnikiem fitoplanktonu ? b). wyjaśnij co to jest zakwit glonów i jakie czynniki sprawiają powstawaniu zakwitów ? c). Omów sezonową zmienność w składzie fitoplanktonu?
Odpowiedź

1) Znaczenie glonów w przyrodzie jest bardzo istotne one bowiem są wskaźnikiem czystości powietrza, stosuje się je w kosmetologii (np. Algi) stanowią pożywienie dla zwierząt, tworzą plankton roślinny i produkują materię organiczną w procesie fotosyntezy. Również mają negatywne znaczenie zapychają filtry wody, obrastają i obciążają statki oraz powodują zakwit wód. 2) a) wodniczka tętniąca (wakuola) b) rzęski c) bakterie d) plecha e) wić f) nie jestem pewna, ale wakuola pokarmowa g) nibynóżki h) i) bakterie i wirusy 3) Obecność chloroplastów i ścian komórkowych z celulozą. 4) Zakwit glonów to rozmnożenie się na dużą skalę okrzemek oraz bruzdnic. Sprzyja temu duże nasłonecznienie, wysoka temperatura oraz stojąca woda. Jest to niebezpieczne dla środowiska, gdyż wytwarzają toksyny. c) największa liczebność bruzdnic i sinic następuje latem i wiosną. Warunki są sprzyjające, dlatego wtedy mają największą szansę na przeżycie. Zaś zimą i jesienią warunki nie sprzyjają rozmnażaniu i jest ich wtedy najmniej. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Pozdrawiam :)

Dodaj swoją odpowiedź