Jacek Soplica - charakterystyka

Jacek Soplica (później znany jako ksiądz Robak) jest jednym z bohaterów epopei Henryka Sienkiewicza ,, Pan Tadeusz". Jego postać pod wpływem wydarzeń bardzo się zmienia, więc zaliczany jest do bohaterów dynamicznych. Jacek był bratem sędziego i miał również syna Tadeusza. Był przedstawicielem ubogiej szlachty, lecz z jego zdaniem liczyło się bardzo dużo osób w Soplicowie. Bohater ukazany jest w dwóch wersjach. W pierwszej jako młody i zuchwały szlachcic, w drugiej jako doświadczony przez życie mnich.
Jacek Soplica był wysokim i przystojnym szlachcicem. Jego twarz ozdabiały piękne wąsy , dzięki którym dostał przydomek ,,Wąsal". Gdy po kilku latach powrócił do Soplicowa jako ksiądz Robak był już człowiekiem starszym, z licznymi bliznami na twarzy. Nosił habit i kaptur nasunięty na twarz.
Soplica nie znosił porażki. Za wszelką cenę chciał osiągnąć upragniony cel. Gdy Stolnik podał mu czarną polewkę ten nadal starał się o rękę Ewy. Był on dumny, uważał się za lepszego od innych, ponieważ często bywał u domu Horeszki. Nie umiał kłamać w sprawie uczuć, dlatego łatwo było go wykorzystywać tak jak zrobił to Stolnik. Miał strasznie porywczy charakter często wdawał się w bójki z innym szlachcicami. Nie umiał także przebaczać. Śpiewano o nim piosenki:,, A komu na swym wąsie supełek zawiąże, ten zadrży, chodźby to był Radziwiłł książę..". Był dobrym szermierzem i miał świetne oko, które wykorzystywał podczas polowań. Poza typowymi cechami polskiego szlachcica miał również wiele zalet. Soplica był uczciwy i szczery zdolny do prawdziwych uczuć. Tak traktował przyjaźń ze stolnikiem i był także szczerze zakochany w Ewie Horeszkównie. Stolnik pytając Jacka o radę w sprawie wydania za mąż Ewy przelał czarę nienawiści narastającej każdego dnia. Był to jeden z przełomowych momentów z życia Jacka. Ożenił się z kobietą którą nie kochał. Stał się nieodpowiedzialny, nie opiekował sie żoną i synkiem, popadł w pijaństwo. Był on zdolny do popełnienia zabójstwa. Po śmierci żony codziennie przechadzał się pod domem Horeszki i pewnej nocy korzystając z okazji zabił Stolnika. Wyjeżdża z Soplicowa, lecz później pojawia się jako ksiądz Robak. Jest zupełnie innym człowiekiem. Doświadczony przez życie. Pokorny, nie bez powodu nazwał się Robakiem. Stal się gorliwym patriotą. Zrobił by wszystko dla kraju. Brał udział w bitwach, był również emisariuszem. Doznał wielu ran i często trafiał do więzienia. Poświęcił swoje życie, aby uratować Gerwazego.
Jacek Soplica pomimo błędów jakie popełnił w młodości bardzo się zmienił. Chciał zrehabilitować wcześniej wyrządzone krzywdy. Poświęcając się dla kraju. Zmiana w jego zachowaniu i stylu życia była bardzo duża. Z człowieka dumnego stał sie pokorny. Uważam, że Jacek Soplica jest bohaterem z którego warto brać przykład, każdy może się zmienić. Zrozumieć jakie popełnił błędy i spróbować odpokutować swoje wcześniejsze zachowanie. Trzeba tylko bardzo tego chcieć.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jacek Soplica - charakterystyka

Jacek Soplica Charakterystyka -///możliwe liczne błędy, jutro to zaniosę do szkoły, praca wzorowana na innych ze ściągi i innych serwisów, ale nie kopiowana.///

Jacek Soplica jest postacią utworu "Pan Tadeusz, czyli ostatni za...

Język polski

"Kmicic a Jacek Soplica" - charakterystyka porównawcza

"Kmicic a Jacek Soplica" - charakterystyka porównawcza...

Język polski

Jacek Soplica - charakterystyka

Jacek Soplica był biednym litewskim szlachcicem, lecz nadzwyczaj przystojnym. Będąc typowym zawadiaką, paliwodą i kłótnikiem cechował się również dumą i pychą, a także otwartością, szczerością i odwagą. Mimo, że ?sam nic nie posi...

Język polski

Jacek Soplica - charakterystyka

Adam Mickiewicz przedstawia zupełnie nową postawę polskiego bohatera romantycznego w swym ostatnim z największych arcydzieł - w poemacie zatytułowanym "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie...”. Pomimo tego, że tytułowym bohaterem te...

Język polski

Jacek Soplica charakterystyka.

Jacek Soplica to główny bohater dzieła Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. To kolejne
wcielenie bohatera romantycznego. Ulega on ogromnej przemianie: ze zbrodniarza
w pokutnika, z dumnego, buńczucznego szlachcica w pokornego mnicha, z h...

Język polski

Jacek Soplica charakterystyka.

Głównym bohaterem „Pana Tadeusza”, wbrew tytułowi jest Jacek Soplica i to właśnie on jest najciekawszą i najbardziej tajemniczą postacią.
Jacek Soplica to bardzo przystojny, średnio zamożny szlachcic o charakterystycznych, sumiast...