Pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki

W ostatnim stuleciu nastąpił bardzo szybki i dynamiczny rozwój techniki. Naturalną rzeczą jest, że ludzka cywilizacja posuwa się do przodu. Coraz to nowe rozwiązania w technice tworzone są po to, żeby jak najbardziej ułatwić ludziom życie. Z jednej strony to pozytywny objaw, lecz z drugiej ciągnie za sobą różne przykre konsekwencje. Rośnie zanieczyszczenie środowiska, zwiększyła się liczba cierpiących na choroby cywilizacyjne…

Jednym z negatywnych skutków rozwoju techniki jest wynalezienie bomby atomowej. Odkrycie energii atomowej może i było wielkim osiągnięciem, ale dało nam zdecydowanie więcej złego niż dobrego. Taka bomba sieje spustoszenie w promieniu wielu kilometrów. W zasięgu 2 km temperatura staje się tak wysoka, że spala każdy przedmiot, a czwarta fala uderzeniowa powietrza zrywa dachy i niszczy domy. Latem 1945roku bomba atomowa została zrzucona nad japońskim miastem Hiroszima, a trzy dni później kolejny wybuch spustoszył Nagasaki. Wiele osób zginęło na miejscu lub zmarło na choroby popromienne. Do dziś widoczne są tego skutki. Kolejnym argumentem przeciw tak dynamicznemu rozwojowi cywilizacji, o którym dużo się ostatnio mówi jest niszczenie środowiska naturalnego. Zasoby na ziemi są w szybki sposób wyczerpywane. Cały świat mówi teraz o kończących się złożach ropy i szuka alternatywnego paliwa. Przyroda zostaje w brutalny sposób okaleczana wyrębami lasów, zanieczyszczeniem powietrza oraz wody. Na każdym kroku widać unoszące się z fabrycznych kominów trujące opary. Nie zauważamy, że tak ogromne wycinki lasów, powodują utratę domów przez liczne zwierzęta, czasem unikatowe i, a może przede wszystkim zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze. W konsekwencji tego wyginąć może wiele gatunków zwierząt, mogą powstać nowe choroby, a nawet zostać wywołane kataklizmy na niewyobrażalną dotąd skalę. Następnym nie korzystnym skutkiem jest rozwój technologii komputerowej. Jesteśmy uzależnieni od komputerów, Internetu. Pisać wolimy teraz na klawiaturze laptopa, niż długopisem na kartce. Internet traktujemy jako główne źródło informacji, ale także rozrywkę. Na różnych portalach społecznościowych, np. Facebook’u, czy Naszej Klasie, zamieszczamy swoje zdjęcia, informacje o sobie. Nie ma już prywatności, można sprawdzić na jakie strony wchodziliśmy, jakie mamy zainteresowania. Hakerzy przechwytują te wszystkie informacje i mogą je wykorzystać przeciwko nam. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem i telewizorem, zamiast poczytać książki, uprawiać sport. Pracę ludzi zaczynamy zastępować maszynami, czego skutkiem jest szybko wzrastające bezrobocie. Niby wszyscy to wiedza, ale nie stosują w praktyce, bo po co płacić więcej zatrudniając ludzi, gdy można taniej zrobić to samo za pomocą maszyny?

Ale rozwój techniki ma też pozytywne skutki. Jednym z ważniejszych z nich jest rozwój medycyny. Zostało wynalezionych wiele leków oraz sposobów leczenia. Dzięki nim ludzie mogą żyć dłużej, ale nawet dziś istnienie wiele chorób, na które współczesna medycyna bywa bezradna, więc naukowcy cały czas poszukują przyczyny różnych schorzeń i próbują znaleźć sposób na ich leczenie. Następnym argumentem pozytywnym jest wynalezienie telefonu. Jest to szybki sposób przekazywania informacji. Nie musimy jechać wielu kilometrów, lub wysyłać listów żeby coś komuś powiedzieć. Wystarczy wybrać numer na klawiaturze i porozmawiamy z wybraną osobą. Możemy jej bardzo szybko opowiedzieć o czymś czy o coś poprosić i mieć pewność, że się o tym dowiedziała. Telefon jest jednym z wynalazków, bez którego dzisiaj się po prostu nie da żyć! Następną zarówno dobrą jest i złą rzeczą jest skonstruowany w 1946 roku komputer i Internet. Mimo wielu jego wyżej opisanych wad też jest dziś niezbędny. Możemy przez Internet bardzo szybko sprawdzić np. jaka będzie dziś pogoda, kto wygrał mecz, ile coś kosztuje wszystko co tylko chcemy, a od jakiegoś czasu nawet robić przez Internet zakupy! Myślę, że tak samo jak komputer trochę szkodliwym, ale bardzo potrzebnym wynalazkiem jest samochód. Wydziela spaliny, które zanieczyszczają środowisko, ale dzięki niemu stosunkowo szybko dostaniemy się z jednego miejsca na drugie. Taką sama rolę spełniają publiczne środki transportu, mi. pociągi, autobusy, samoloty, statki. Dobrym skutkiem rozwoju techniki było też wynalezienie druku przez Jana Gutenberga. Książki stały się bardziej dostępne i tańsze. A co za tym idzie wzrósł poziom wykształcenia, jest to pośrednia przyczyna ważnych wynalazków. Ważnym osiągnięciem ludności jest też podbój kosmosu. Dzięki temu możemy lepiej poznać otaczający nas wszechświat. Bardzo ważne jest też zastosowanie prądu elektrycznego. To jemu zawdzięczamy działanie wielu urządzeń, takich jak telewizor, czy lodówka oraz możliwość oświetlania i ogrzewania pomieszczeń.

Uważam, że mimo usilnych starań ekologów i innych przeciwników rozwoju technologii cywilizacja będzie się rozwijać zawsze dopóki ludzkość będzie istnieć. Niektóre skutki przyniosły przykre konsekwencje, twierdzę jednak, że warto w dalszym ciągu ulegać postępowi technicznemu. Większość wynalazków jest dzisiaj dla nas niezbędnym ułatwieniem życia. Jednak nietrudno zauważyć, że także zagrożeniem dla ludzkości. Ważna jest tutaj tylko jedna rzecz, byśmy rozwijając się kontrolowali nasze wynalazki, przewidując ich zalety i wady oraz myśląc o skutkach ich powstania.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Praca "Pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki" Cokolwiek wiecie, PROSZE!!!

Praca "Pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki" Cokolwiek wiecie, PROSZE!!!...

Fizyka

Jakie są pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki? Daje NAJ Z góry dzięki :P

Jakie są pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki? Daje NAJ Z góry dzięki :P...

Elektrotechnika

Napisz pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki.(Najlepiej szczegółowe ponieważ robię prezentacje)

Napisz pozytywne i negatywne skutki rozwoju techniki.(Najlepiej szczegółowe ponieważ robię prezentacje)...

Język polski

1 . Pozytywne skutki rozwoju nauki i techniki : 2. Negatywne skutki rozwoju nauki i techniki :   Przynajmnie 10 ! Daje NAJ !  

1 . Pozytywne skutki rozwoju nauki i techniki : 2. Negatywne skutki rozwoju nauki i techniki :   Przynajmnie 10 ! Daje NAJ !  ...

Elektrotechnika

Wypowiedz się na temat skutków rozwojów techniki. Zwróć uwagę za równo na skutki pozytywne jak i negatywne skutki rozwoju techniki. 

Wypowiedz się na temat skutków rozwojów techniki. Zwróć uwagę za równo na skutki pozytywne jak i negatywne skutki rozwoju techniki. ...