Odpowiedz na pytania: 1. na czym polegąło wychowanie spartańskie? 2. opisz igrzyska olimpijskie w starożytnej Greci. 3. jak wyglądał teatr grecki. daje naj

1.Wychowanie spartańskie polegoało na tym, aby wychować dzieci na świetnych wojowników. Nie uczono ich liczyć ani specjalnie pisać, ponieważ uważano te umiejętności za zbedne. Uczono ich więc tylko tych rzeczy które mogły przydac się w walce. 2. Starożytne igrzyska olimpijskie trwały 5 dni, odbywały się co 4 lata. Robiono je ku czci boga Zeusa. W czasie trwania igrzysk przerywano wszelkie wojny. Starożytne igrzyska olimpijskie istnieją od 776 roku p.n.e. Nie mogły uczestniczyć kobiety, cudzoziemcy, a także niewolnicy. W pierwszym przebiegu trwało zebranie zawodników, składanie ofiar dla boga Zeusa i przysięgi. W drugim przebiegu trwały konkursy dla chłopców, a w trzecim i czwartym - PIĘCIOBOJE. W starożytnych igrzyskach były takie dyscypliny jak: skoki w dal, biegi, rzuty dyskiem, rzuty oszczepem, zapasy. W piątym dniu przyznawano wieniec z drzewa oliwnego, oraz sławę. Ten kto oszukiwał, został usunięty, robiono posągi. Oszukiwanie było obrażaniem boga Zeusa. 3.Widownia teatru Greckiego miała kształt półkola. Podzielona była przejściami dla widzów. Mogło na niej siedzieć kilkanaście tysięcy osób. Za orchestrą wznosił się budynek, zwany skene. Była to przebieralnia aktorów. Stamtąd wychodzili na orchestrę. Pomiędzy dwie kolumny na frontowej ścianie skene wsuwano drewniane tablice z namalowaną dekoracją. Na okrągłej orchestrze występował chór i aktorzy. Chór, na którego czele stał przewodnik śpiewał pieśni na początku, w trakcie i na końcu przedstawienia. Opowiadały one o wydarzeniach, których nie pokazywano na orchestrze. Komentowały również przebieg akcji. Aktorzy natomiast zakładali maski oraz drewniane koturny, aby wszyscy widzowie mogli ich widzieć. W teatrze Greckim mogli tylko występować mężczyźni. To są najważniejsze informacje Myślę, że pomogłem ;))

1- Polegało na tym by wychować dzieci na dobrych wojowników2- .....3- miało się maski i grało