Niezwykłe dzieje Winicjusza i Ligii

„Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, której akcja toczy się w latach 63-66 naszej ery. W powieści ukazane są dzieje miłości na tle starożytnego Rzymu. Powieść ukazana jest w dwóch światach: starożytnym – pogańskim i nowym – chrześcijańskim. Główni bohaterowie to Winicjusz i Ligia, których połączyła wielka miłość.

Marek Winicjusz to młody, bogaty patrycjusz. Był poganinem, lecz potem przyjął chrzest i został chrześcijaninem. Wiele zawdzięczał swojemu wujowi – Petroniuszowi, Dzięki za wszystko, któremu dużo znaczył na dworze cezara Rzymu – Nerona. Ligia to córka króla i wodza Ligów, ukochana młodego patrycjusza. Dziewczyna była chrześcijanką. Wychowali ją Aulus Plaucjusz wraz ze swoją żoną, Pomponią Grecyną, którzy otoczyli ją wielką miłością i troską.

Winicjusz ujrzał po raz pierwszy Ligię w domu Aulusów. Chciał, aby została jego nałożnicą, lecz ona zignorowała go. Wuj postanowił mu pomóc w zdobyciu pięknej dziewczyny i umówił się z Neronem, że zabierze on Ligię Aulusowi i odda ją Winicjuszowi. Neron uległ namowom i wyprawił ucztę, na którą zaprosił córkę króla Ligów oraz patrycjuszy. Na uczcie Marek przesadził z alkoholem i chciał pocałować dziewczynę. Zachowywał się zbyt gwałtownie i brutalnie. Ta demonstracja uczuć bardzo ją wystraszyła. Cezar postanowił niedługo po tym oddać Winicjuszowi Ligię na własność.

Następnego dnia przyjechali po nią niewolnicy patrycjusza. W drodze do jego domu na powóz napadają chrześcijanie wraz z wiernym przyjacielem dziewczyny – Ursusem – porywa ją.

Bohater był zrozpaczony i chciał jak najszybciej odnaleźć ukochaną. Z pomocą przyszedł mu sprytny i bezwzględny Chilon Chilonides. Jego zadaniem było znalezienie Ligii. Dowiedział się on, że dziewczyna jest chrześcijanką, i że zna miejsce gdzie chrześcijanie spotykają się na wspólne modlitwy. Winicjusz wraz z Krotonem i Chilonem udali się na miejsce spotkań. Zauważyli dziewczynę i poszli za nią do domu Miriam, lecz nie udało im się jej porwać. Ursus w obronie swojej przyjaciółki zabił Krotona, a Winicjusza zranił. Chrześcijanie wraz z Ligią zaopiekowali się rannym. Podczas jego pobytu w domu chrześcijan Marek zmienia swoje nastawienie do młodej chrześcijanki. Uświadamia sobie, że jego dotychczasowa miłość opierała się głównie na porywach serca i pożądaniu. Zrozumiał, że darzy ją prawdziwą, szczerą i głęboką miłością, która wiązała się z szacunkiem. Nigdy wcześniej nie kochał tak kobiety, było to dla niego nowe doświadczenie. Dzięki Ligii Marek dostrzegł, iż prawdziwa miłość nie polega na wzajemnej fascynacji, ale na gotowości do poświęceń dla dobra ukochanej osoby. Ligia również kochała go coraz mocniej. Miłość i troskę okazała mu w trakcie choroby, pielęgnując go troskliwie. Potajemnie opuściła dom, zostawiając mężczyźnie jedynie mały krzyżyk. Rozgoryczony posunięciem dziewczyny, postanawia powrócić do swojego domu, jednak po pewnym czasie postanowił znowu szukać Ligii. Powrócił do tego samego miejsca, lecz zamiast ukochanej zastał apostoła, św. Piotra, który poruszył serce bohatera, głosząc mu naukę Chrystusa. W końcu chrześcijanka wróciła i była bardzo zaskoczona, a przede wszystkim szczęśliwa. Oboje wyznali sobie miłość, a św. Piotr pobłogosławił parę.

Muszą jednak się rozstać, ponieważ chłopak miał opuścić Rzym wraz z Neronem i udać się do Akcjum. Tam zastała go straszna wiadomość o palącym się Rzymie. Marek od razu ruszył w stronę płonącego miasta z nadzieją, że ukochanej nic się nie stało. W mieście przeszukał wszystkie uliczki, spotkał tylko Chilona, który powiedział mu, że dziewczynie nic się nie stało i że jest bezpieczna u chrześcijan. Przybył na to miejsce, lecz nie zastał tam Ligii, tylko św. Piotra, który obiecał pomóc mu w poszukiwaniu chrześcijanki. Gdy ją wreszcie znalazł, wyznał jej, że wierzy w Chrystusa, wtedy apostoł udzielił mu chrztu, po którym został prawdziwym chrześcijaninem.

Cezar nie lubił wyznawców nowej religii, dlatego winę za podpalenie Rzymu zrzucił na wyznawców Chrystusa. W mieście trwały prześladowania chrześcijan. Ligia wraz z innymi wyznawcami tej religii została uwięziona w więzieniu mamertańskim. Winicjusz nie mógł znieść rozstania z ukochaną, był gotowy oddać nawet za nią swoje życie. Gdy dziewczyna zachorowała, obmyślił z Petroniuszem plan ucieczki, ale to nie poskutkowało, ponieważ przeniesiona ją do więzienia Eskwiliśnkiego. Wtedy Marek wpadł na pomysł, aby zostać grabarzem, tylko żeby móc spotkać się z Ligią.

Neron postanowił urządzić igrzyska, na których chrześcijanie mieli być rozszarpywani przez zwierzęta. Ligia jednak wystąpiła wieczorem. Została przywiązana do wielkiego tura, z którym miał walczyć Ursus. Cezar nie przewidział, że Libijczyk może wygrać z turem. Publiczność wymogła na cesarzu uwolnienie ich.

Para w końcu mogła poczuć się bezpieczna. Razem wyjechali na Sycylię, gdzie Winicjusz miał swoją posiadłość. Od tamtej pory spędzali ze sobą długie, szczęśliwe dni.

Moim zdaniem, piękna i głęboka miłość Winicjusza i Ligii przezwyciężyła te tragiczne wydarzenia i próby, gdyż była oparta na naukach Jezusa. Może być ona wzorem dla każdego pokolenia, także i tego współczesnego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Niezwykłe dzieje Winicjusza i Ligii

„Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, której akcja toczy się w latach 63-66 naszej ery. W powieści ukazane są dzieje miłości na tle starożytnego Rzymu. Powieść ukazana jest w dwóch światach: starożytnym – poga...

Język polski

Powieść historyczna w pozytywimie

W każdej epoce zachodziły pewne ważne zmiany w literaturze. Pozytywiści traktowali literaturę głównie jako sztukę użytkową. Najbardziej interesowały ich formy epickie, co wiązało się z ich walorami poznawczymi (mogły prezentować szer...