„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” - rozwiń myśl.

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”. Jest to cytata pochodzący z mojej ulubionej książki „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint Exupery.
Myśl ta jest przykładem miłości Małego Księcia do róży. Uświadamia nam, iż dla całego całego świata możesz być kimś nieznanym (nikim), a dla jednej konkretnej osoby całym światem. W „Mały Książę” ta myśl jest fajnie ukazana, gdyż róża jest dla dziecka całym światem. Nie potrafimy tego zrozumieć, ponieważ dzieci mają zbyt bujną wyobraźnie. Myślimy jak dla jednego chłopca ta róża może być całym światem, przecież w otaczającym nas świecie jest bardzo dużo róż oraz innych kwiatów. Książę wybrał właśnie tę jedyną i oswoił ją, jak to nazwał Lis. Zastanawiając się zadajemy sobie filozoficzne pytania typu: Co to oswojenie?, Jak można kochać różę? Odpowiedzi na tę pytania znajdziecie w książce, lekturze pt. „Mały Książę”.
Moim zdaniem to sformułowanie pokazuję nam ludzkie pragnienie posiadania kogoś bliskiego.

Dodaj swoją odpowiedź