Pojedynek Hektora z Achillesem

Za murami Troi odbył się pojedynek Achillesa i Hektora. Achilles - Grek, walczący po stronie tegoż to państwa. Hektor - syn Priama, króla Troi, a brat Parysa. Przyczyną pojedynku było zabicie przez Hektora kuzyna Achilla, który myślał, że to heros we własnej osobie.

Pojedynek zaczął się dość nietypowo, ponieważ Hektor, porównywany do płochliwej gołębicy zaczął uciekać przed Achillesem podobnym z wyglądu do bogów i zachowania do orła- ptaka górskiego. Okrążyli oni trzykrotnie mury Troi, aż za czwartym Zeus rzucił na wagę losy walczących. Waga zadecydowała o śmierci Hektora, którego opuścił opiekuńczy bożek Apollo. Atena zaś pobudziła do walki Pellidę swoimi słowami. Hektor zaproponował Achillesowi ustalenie warunków pojedynku, czego świadkami miele być bogowie.

Achilles jednak nie zgodził się na taki "układ' i cisnął swoją włócznię, z zamiarem zabicia Hektora. Syn Priama zdołał jednak uniknąć śmierci uchylając się przed bronią. Atena - opiekuńcza bogini Achillesa podała mu włócznię. Hektor rzucił swoją w kierunku Achillesa, jednak tego obroniła tarcza. Hektor rzucił się więc ze swoją jedyną bronią - mieczem do walki. Achilles był szybszy, wbił włócznię w gardło syna Priamowego. Dusza Hektora uleciała do Hadesu. Przed śmiercią zdołała jednak zachować resztki swojego honoru.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Odwołując się do podanego fragmentu "Iliady" (pojedynek Hektora z Achillesem), przedstaw starogrecki etos rycerski.

"Iliada" Homera jest uznana za dzieło starożytnej literatury. Doskonale odzwierciedla sytuację wojenną pomiędzy Grekami, a Trojanami. Autor zapisał w niej najdosnkonalszy wzór rycerz, czyli tzw. etos rycerski. Według różnych źr�...

Język polski

Plan wydarzeń "Iliady" Homera (pojedynek Hektora z Achillesem)

1. Ucieczka Hektora przed Achillesem.
2. Rozmowa Zeusa z Atenom.
3. Odwaga Hektora.
4. Prośba Hektora.
5. Sprzeciw i złość Achillesa.
6. Niecelny cios Achilllesa.
7. Większa pewność Hektora.
8. Pomoc Ateny dla Achi...

Język polski

Relacja pojedynku Hektora z Achillesem

Dowiedziałam się , że za chwilę odbędzie się pojedynek Hektora z Achillesem. Takiego wydarzenia nie można przegapić . Biegnę ile mam sił , pod mury Troii , żeby się nie spóźnić . Udało się . Dostarłam na czas. Hektor i Achilles sto...

Język polski

Relacja walki Hektora z Achillesem.

Do tej walki musiało dojść - jest to pojedynek na śmierć i życie, którego powodem było zabicie przez Hektora najlepszego przyjaciela Achillesa - Patroklosa.

Dzisiaj staną naprzeciw siebie dwaj dzielni wojownicy: Hektor- syn Priama ...

Język polski

Walka Hektora z Achillesem

Jak zachowuje się Hektor podczas walki i czym różni się on od Achillesa? Jak zmienia się postawa Hektora, jakie uczucia i myśli bohaterów można przypisać do poszczególnych faz walki?

W XXII księdze "Iliady" Homer opisuje pojedy...