Pojedynek Hektora z Achillesem

Za murami Troi odbył się pojedynek Achillesa i Hektora. Achilles - Grek, walczący po stronie tegoż to państwa. Hektor - syn Priama, króla Troi, a brat Parysa. Przyczyną pojedynku było zabicie przez Hektora kuzyna Achilla, który myślał, że to heros we własnej osobie.

Pojedynek zaczął się dość nietypowo, ponieważ Hektor, porównywany do płochliwej gołębicy zaczął uciekać przed Achillesem podobnym z wyglądu do bogów i zachowania do orła- ptaka górskiego. Okrążyli oni trzykrotnie mury Troi, aż za czwartym Zeus rzucił na wagę losy walczących. Waga zadecydowała o śmierci Hektora, którego opuścił opiekuńczy bożek Apollo. Atena zaś pobudziła do walki Pellidę swoimi słowami. Hektor zaproponował Achillesowi ustalenie warunków pojedynku, czego świadkami miele być bogowie.

Achilles jednak nie zgodził się na taki "układ' i cisnął swoją włócznię, z zamiarem zabicia Hektora. Syn Priama zdołał jednak uniknąć śmierci uchylając się przed bronią. Atena - opiekuńcza bogini Achillesa podała mu włócznię. Hektor rzucił swoją w kierunku Achillesa, jednak tego obroniła tarcza. Hektor rzucił się więc ze swoją jedyną bronią - mieczem do walki. Achilles był szybszy, wbił włócznię w gardło syna Priamowego. Dusza Hektora uleciała do Hadesu. Przed śmiercią zdołała jednak zachować resztki swojego honoru.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

odwołując się do fragmentu iliady (pojedynek hektora z achillesem), opisz hierarchię wartości Hektora.

odwołując się do fragmentu iliady (pojedynek hektora z achillesem), opisz hierarchię wartości Hektora....

Język polski

streszczenie iliady pojedynek hektora z achillesem każdy potpunk na być oddzielnie streszczony

streszczenie iliady pojedynek hektora z achillesem każdy potpunk na być oddzielnie streszczony...

Język polski

streszczenie iliady pojedynek hektora z achillesem

streszczenie iliady pojedynek hektora z achillesem...

Język polski

Czy pojedynek Hektora z Achillesem był statyczny czy dynamiczny - uzasadnij w 3 zdaniach. " Iliada "

Czy pojedynek Hektora z Achillesem był statyczny czy dynamiczny - uzasadnij w 3 zdaniach. " Iliada "...

Język polski

pilne!! pottrzebne na dzis opisz pojedynek hektora z achillesem

pilne!! pottrzebne na dzis opisz pojedynek hektora z achillesem...

Język polski

Napisze mi ktoś Pojedynek Hektora z Achillesem???? proszę mam na jutro a nie wiem jak napisać :) dam naj

Napisze mi ktoś Pojedynek Hektora z Achillesem???? proszę mam na jutro a nie wiem jak napisać :) dam naj...