Dzieje Andrzeja Radka

Andrzej Radek urodził się w biednej, folwarczej rodzinie we wsi Pajęczyn Dolny.Mieszkał ze swoimi rodzicami i trzema innymi rodzinami w czworakach.Juz we wczesnym dzieciństwie pomagal swoim rodzicom na gospodarce u pewnego szlachcica.Jego zajęciami były: dogladanie prosiąt i gęsi oraz dokuczanie profesorowi Paluszkiewiczowi-nauczycielowi pańskich dzieci.Pewnego dnia nauczyciel złapał małego urwisa i zaprowadził go do swojego mieszkania.Ku zdziwieniu Jędrka Paluszkiewicz nie złoił mu skóry, lecz pokazal chłopcu atlas z kolorowymi obrazkami.Od tego momentu rozpoczęła się przygoda Radka z nauką.Profesor kształcił Andrzeja; nauczył go czytac i pisać, az wreszcie umieścił go w Progimnazjum w Pyrzogłowach.Tam ukończył 4 klasy z bardzo dobrym wynikiem.Pragnienie wiedzy nie pozwoliło Radkowi na skończenie jego przygody z nauką, jednak po śmierci Paluszkiewicz na suchoty musiał sobie radzić sam, ponieważ jego rodzice byli analfabetami.Postanowił kontynuować kształcenie w gimnazjum klerykowskim.Chłopak miał przed sobą długą i męczącą podróz do Klerykowa.Pewien szlachcic jadący do miasta wziął Andrzeja ze sobą, a kiedy dojechali na miejsce zaprowadził go do mieszkania państwa Płoniewiczów.Radek mógł u nich zamieszkać wzamian za udzielanie korepetycji dwójce ich dzieci. Andrzej dostał sie do gimnazjum,ale nuie był lubiany przez uczniów. Ci wyśmiewali sie z chłopca z racji jego urodzenia,nędznego ubrania,chłopskich obyczajów i języka jakim sie posługiwał.Pewnego razu Radek sprowokowany na lekcji matematyki pobił swojego kolegę Tymkiewicza i tym samym został wyrzucony ze szkoły. W jego obronie stanął Marcin Borowicz. Radek nie lada kłopot miał z nauką młodych Płoniewiczów.Dzieci były niezwykle oporne na wiedzę.Wieczorami chłopak męczył sie "ze swoimi uczniami", a do późna w nocy odrabiał włąsne lekcje. Znajdował jeszcze czas i siły na czytanie książęk,które leżąły niepotrzebne na półce w pokoju Andrzeja.Chłopiec zaprzyjażnił się z Marcinem Borowiczem.Razem z innymi chłopakami spotykali sie na górce u Gontali i pogłębiali tajniki nauki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dzieje Marcina Borowicza i Andrzeja Radka w punktach.

DZIEJE MARKA BOROWICZA
1. Nauka w szkole elementarnej w Owczarach;
2. Egzaminy do szkoły gmnazjalnej w Klerykowie poprzedzone korepetycjami u nauczyciela Majewskiego;
3. Umieszczenie Marcina na stancji u "Starej Przepiórzycy"...

Język polski

Dzieje Andrzeja Radka bohatera powieści 'Syzyfowe prace".

Andrzej Radek urodził się w Pajęczynie Dolnym. Był synem biednego rataja. Od najmłodszych lat był pastuszkiem. Dokuczał nauczycielowi Antoniemu Paluszkiewiczowi zwanemu Kawką. Pewnego razu nauczyciel pokazał mu album ze zwierzętami, który...

Język polski

Dzieje Andrzeja Radka

1) Narodziny w Pajęczynie Dolnym.
2) Dzieciństwo w Czworakach.
3) Zainteresowanie się Paluszkiewicza małym Andrzejem.
4) Nauka czytania i oglądanie kolorowych atlasów w domu nauczyciela.
5) Postanowienie guwernera o umieszczeni...

Język polski

Dzieje Andrzeja Radka

Andrzej Radek był chłopcem pochodzącym z chłopskiej rodziny, zamieszkałej w Pajęczynie Dolnym. Już od najmłodszych lat musiał sam o siebie dbać, gdyż rodzice nie mieli dla niego czasu.
Chłopak- na polecenie szlachetnie urodzonego ro...

Język polski

Dzieje Andrzeja Radka - "Syzyfowe prace".

1. Nędzne dziciństwo w Pajęczynie Dolnym.
2. Pierwsze nauki u nauczyciela Paluszkiewicza.
3. Nauka w szkole elementarnej w Pyrzogłowach i opieka finansowa Paluszkiewicza.
4. Ukończenie szkoły z wyróżnieniem, śmierć Paluszkiewic...