Obrona Antygony - przemówienie.

Obrona Antygony.
Wysoki sadzie, ławo przysieglych, mieszkancy Teb! Zebralismy sie dzisiaj w tym miejscu, aby rozstrzygnac sprawe dotyczaca skazania Antygony.
W potwierdzeniu jej niewinnosci przytocze nastepujace argumenty: Antygona nie brala wspoludzialu w zdradzie brata. Być moze potepiala go za jego chaniebne wystepki, ale w obliczu smierci uznawala prawo nalezne kazdemu czlowiekowi. Jako bliska krewna zmarlego miala obowiazek pochowac brata zgodnie z panujacym zwyczajem. Podczas pochowku przestrzegala prawa bogow ktore mowi , iz "wszystkich zmarlych trzeba pochowac bo w obliczu smierci wszyscy sa rowni."
Teraz pragne zwrocic sie z pytaniem do mieszkancow miasta Teby: Czy obywatel musi milczaco przyjmowac decyzje swojego wladcy, nawet jesli ten jest w bledzie? Otoz nie! Wiem, ze wiekszosc z waz uwaza, ze czyn Antygony jest godny podziwu i szacunku, a nie napietnowania. Boicie sie jednak glosno i otwarcie sprzeciwic Kreonowi.
Na zakonczenie swojej wypowiedzi prosze, aby wszyscy obecni na sali odpowiedzieli sobie w sercu na pytanie: Czy nie postabilbym tak samo, gdyby chodzilo o pochowek kogos z moich bliskich?
Prosze Wysoki Sad o wziecie pod uwage moich argumentow i wydanie sprawiedliwego wyroku.

Język polski

Obrona Antygony - przemówienie.

Drodzy koledzy i koleżanki,

Zebraliśmy się tu wszyscy, aby wspólnie osądzić postępowanie Antygony. Przypadł mi w udziale zaszczytny obowiązek obrony oskarżonej. Czynię to z przekonaniem o jej słusznym postępowaniu.

Ja...

Język polski

Obrona Antygony - przemówienie.

Wysoki sądzie!
Sytuacja ta, która wydaje się bardzo skomplikowana jest w rzeczywistości dosyć prosta. Bracia Antygony giną w bratobójczym pojedynku. Eteokles, który bronił Teb ma zostać pochowany ze wszystkimi honorami, natomiast cia...

Język polski

Przemówienie - obrona Antygony

Stoję przed wami, aby obronić Antygonę, która została oskarżona za sprzeciwienie się prawu ustawionemu przez króla. W istocie chciała tylko godnie uczcić swojego brata, tak jak nakazywały jej tego tradycje rodzinne oraz prawa moralne zacz...

Język polski

Obrona Antygony - przemówienie.

Wysoki Sądzie! Wszyscy Zgromadzeni!

Antygona jest owocem kazirodczego związku Jokasty i Edypa. Siostrą przeklętych, Eteoklesa i Polinejkesa, niewinną dziedziczką klątwy ciążącej na rodzie od lat. Podejmując decyzję o pochowaniu ...

Język polski

Oskarżenie Kreona

Wysoki Sądzie!
Zebraliśmy się tu po to, aby wydać sprawiedliwy wyrok w sprawie dotyczącej przestępstwa Antygony i kary wyznaczonej przez Kreona. Pragnę więc przedstawić swój punkt widzenia.
Moim zdaniem decyzja o ukamieniowaniu Ant...