Czy śmiech niekiedy może byc nauka

Tak, śmiech moze byc nauka.Po pierwsze spójrzmy na bajki. Są one śmieszne, a za razem uczą człowieka, jakie postępowanie jest złe, jak nie powinno się robić. Przykładem bajki jest utwór Ignacego Krasickiego, pod tytułem „Szczur i Kot”. Ośmiesza on ludzi pysznych i pewnych siebie. Szczur jest zakochany w sobie, siedzi na ołtarzu i pyszni się swą przebiegłością. W samouwielbieniu zapomina jednak o kocie: szybkim, zwinnym i sprytnym. W dzisiejszym świecie bardzo często zauważamy takie zachowania. Ludzie pysznią się sobą, niektórzy szczycą się czymś, czego nie zrobili. Jednak czasami, przez tą dumę, człowiek, który naprawdę ma się czym pochwalić zastępuje ich na stanowisku w pracy, w społeczeństwie. Bowiem można się chwalić, mówić, że jest się odważnym. Niestety bardziej wartościowy jest taki człowiek, który może jakoś udowodnić, że zrobił daną rzecz. Osoba, która kłamie, zazwyczaj jest ośmieszana i odrzucana na bok.
Drugim ważnym argumentem są satyry. Udowodnię, że mam racje biorąc pod uwagę utwór „Żona modna”. Widzimy tutaj snobkę, modną kobietę i człowieka, który zrobiłby dla niej wszystko. Jejmość wyrzuca mu, że wszystko, co ma jest złe. Wymienia kucharza, księdza, pasztetnika. Zamienia nawet meble i sprzęty na modne. Kiedy dowiedziała się, że ogród jest „z bukszpanu, ligustru”, że jest w nim tylko altanka, kazała to wyrzucić. Widzimy tu postawę człowieka, dla którego moda jest wszystkim, robi to, co inni, bo to modne, jest na topie. Nie ma własnego zdania, chce być taka jak inni. Jednak autor przedstawia to w śmieszny sposób, dzięki czemu, łatwiej jest zrozumieć ten utwór i wyłapać z tekstu niedobre rzeczy. Niestety wiele osób tak właśnie się zachowuje.
Przypomnę jeszcze bajkę Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Gaweł całymi dniami urządza w swoim mieszkaniu zabawy, które przeszkadzają mieszkającemu nad nim Pawłowi.Mimo próśb Gaweł nie przestaje hałasować, więc Paweł odpłaca mu pięknym za nadobne,zalewając mu mieszkanie. Autor uprzedza przed konsekwencjami naprzykrzania się innymi sugeruje, ze powiedzenie „Wolnoć Tomku w swoim domku”, którym często zasłania sięGaweł, nie oznacza nieliczenia się z innymi, bo to się moze źle skończyć dla postępującego zgodnie z wyznawaną regułą. Wszystkie moje argumenty dowodza tego ze smiech nie kiedy moze byc nauka i chciałabym podkreślić jednak, ze nie kazdy zart jest dla wszystkich tak samo śmieszny. zartujmy więc tak, aby nikogo nie urazić, śmiejmy się z ludzkich słabości, niez nich samych.

Język polski

Czy śmiech niekiedy może być nauką - bajki i satyry Krasickiego.

Na przestrzeni stuleci pisarze ośmieszali ludzkie wady, niedoskonałości w systemie państwa, złe zachowania. Utwory, które miały za zadanie uczyć poprzez śmiech to np. fraszki, satyry, poematy heroikomiczne. Jednym z autorów tych dzieł by...

Język polski

"Czy śmiech niekiedy może być nauką?"

Zazwyczaj idąc do kina na komedię lub czytając jakąś zabawną powieść mamy na celu dobrze się przy tym bawić i uśmiać do łez. Wiadomo, że śmiech to zdrowie a badania wykazują, że codzienna dawka szczerego śmiechu wydłuża życie. N...

Język polski

Czy śmiech niekiedy moze być nauką?

W mojej pracy postaram się dowieść ,że śmiech niekiedy moze być nauką. Śmiech towarzyszy człowiekowi od zawsze, jest nieodłącznym elementem naszego życia służącym nie tylko do wyrażania emocji. Dzięki niemu ,możemy wyrażać nasze ...

Język polski

Na przykładzie twórczości Krasickiego uzasadnij słuszność jego słów, że "śmiech niekiedy może być nauką".

Przezwyciężenie kryzysu politycznego i moralnego było głównnym celem poetów oświecenia, którzy bardzo odważnie ukazywali i piętnowali sarmackie wady Polaków. Do tych poetów zaliczał się Ignacy Krasicki, poruszający te problemy, które...

Język polski

Śmiech niekiedy może być nauką

Śmiech jest lekarstwem na depresję, poprawia nam samopoczucie, pomaga rozładować stres. Humor sprawia, że patrzymy na świat i samych siebie z pewnym dystansem. Pomaga nam być ludźmi kreatywnymi, jednak czy śmiech może być również nauką...