Czy w Polsce powinny być reaktory jądrowe?

Moim zdaniem, budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest nieopłacalna i niebezpieczna dla zdrowia.
Moja opinia nie jest bezpodstawna, ponieważ wiadomo, że Polska jest bardzo bogata w złoża węgla. Szacuję się,
że posiadamy aż 4% zasobów tego surowca z całego świata. Warto też namienić, iż energia z elektrowni węgla brunatnego czy z kamiennego
stanowi aż 90% energii elektrycznej. Owszem przy kontraście z elektrownią atomową produkcja energii jest droższa. 1 gram uranu dostarcza tyle energii co przy spalaniu 2,5 ton węgla.
Jednak trzeba wziąć pod uwagę także sam koszt budowy elektrowni jądrowej. Koszt ten obecnie szacujemy na minimum 4,5 miliona Euro za 1 MW zainstalowanej mocy.
Za zbudowanie samej elektrowni trzeba liczyć 8-10 mld Euro. Dużo tańszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w modernizacje elektrowni węglowych i wykorzystanie energii odnawialnej, takiej jak biomasa, wiatr czy woda.

Jeśli już mówimy o zdrowiu, zdania owszem mogą być podzielone, ale mimo wszystko większe niebezpieczeństwo przynosiły by elektrownie jądrowe. Ludzie błędnie zakładają, że jest to nowoczesna produkcja energii, gdyż pierwsza elektrownia była zbudowana już w 1954 roku w Obnińsku (ZSRR). Zaś jeśli chodzi o popularność budowy tych elektrowni to też bym na to uważał. W krajach zachodnich w ciągu ostatnich 15 lat nie została otwarta ani jedna nowa elektrownia, natomiast zamknięto ich aż siedem! 4 czerwca 2008 roku cała Lubelszczyzna zamarła na wieść o krążącej radioaktywnej chmury w związku z awarią elektrowni jądrowej w słoweńskim Krsku. Owszem więcej było strachu niż faktycznego zakażenia, ale widzimy przez to jak mało brakuję do klęski do jakiej doszło w 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu.
Wystarczy tak naprawdę jeden błąd człowieka. Warto także wspomnieć o odpadach radioaktywnych. Do dziś nie wiemy jak je bezpiecznie składować. We Francji, w Szampanii, gdzie znajdowało się miejsce tymczasowego składowania takich odpadów, doszło do wycieku i zanieczyszczenia wód gruntowych. To grozi takim samym napromieniowaniem, jak podczas awarii w samej elektrowni! W niebezpieczeństwie znalazło się zdrowie i uprawy setek francuskich producentów win. Zaś jeśli mówimy o elektrowniach węglowych szkodliwa jest emisja dwutlenku węgla. I tym tak naprawdę powinniśmy się zająć. Przy modernizacji elektrowni tego surowca z pewnością emisja byłaby dużo mniejsza. Jednak musielibyśmy także zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych - np. z elektrowni wiatrowych i słonecznych - z obecnego poziomu 6,5 do 20 proc.

Reasumując, budowa takiej elektrowni jest niewskazana. Tym bardziej, że szacuje się, że zasoby uranu mogą skończyć się nawet za 50 lat. Także trzeba zauważyć, że Polska ma bardzo małe złoża tego pierwiastka, które są bardziej udostępnione jako atrakcje turystyczne w Kowarach. Bylibyśmy zatem uzależnieni od innych państw, a wydaję mi się, że wystarczy nam już zależność od Rosji w eksporcie gazu.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Eneria jądrowa-Reaktory

1 Wstęp
Energia jądrowa to rodzaj energii pozyskiwany przez rozszczepienie jąder atomowych. Rozszczepieniem jądrowym nazywamy reakcję, w której jądro atomu ciężkiego pierwiastka rozpada się na dwa jądra o porównywalnej masie.
Ta...

Geografia

Ochrona środowiska - wyczerpanie zasobów paliw kopalnych

Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. Początkowo ...

Biologia

Wpływ energii na środowisko naturalne

Spis treści

1. Strona tytułowa
2. EKOLOGIA, historia ekologii
3. Historia ekologii c.d.
4. Schemat PSR
5. Schemat PSR c.d., grafika
6. ENERGIA, sposoby wytwarzania energii
7. Zanieczyszczenia
8. Zanieczyszczeni...

Fizyka

Wpływ wytwarzania energii na środowisko naturalne

Wpływ wytwarzania energii na środowisko naturalne




Energia jest niezbędna w życiu człowieka. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, osiągać coraz wyższy poziom życia, realizować nasze pragnienia. Produkcja energii...

Geografia

Alternatywne i dotychczasowe źródła energii

Wstęp
Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. ...