Roland.

Roland był siostrzeńcem króla Francji-Karola Wielkiego, a pasierbem podstępnego zdrajcy Ganelona. Jest wzorem rycerza dla całego kraju. Ułożona została pieśń o nim, która stała się epopeją narodową francuzów.

Roland był rosłym mężczyzną o jasnej, roześmianej twarzy. Szlachetne ciało podkreślała piękna złota zbroja i hełm. U pasa miał miecz Durendal, którym pokonał tysiące wrogów. Jak u każdego rycerza w rękojeści miecza były relikwie. Dosiadał rączego rumaka Wejlantyfa.
Roland odznaczał się wśród rycerzy męstwem i odwagą. Nie straszni mu byli poganie, którzy liczebnością przeważali kilka razy nad wojskami podległymi Rolandowi. Choć nie miał nadziei na zwycięstwo, nie bał się poprowadzić ludzi do boju.
Nie chciał użyć rogu, bo wydawało mu się, że przez to ucierpi jego duma i godność. Dąc sprowadziłby wojska Karola i bitwa inaczej byłaby rozegrana.

Rolanda charakteryzowały siła duchowa i fizyczna. Uderzając rogiem w głowę Saracena, roztrzaskał mu hełm i kości, masakrując całą twarz. Potrafił wymachiwać mieczem na prawo i lewo zabijajać przy tym ogromne ilości wroga. Do ostatniej minuty życia bronił swego Durendala i nie pozwolił go sobie odebrać. Nie tracił ducha nawet w beznadziejnych chwilach, kidy wiedział, że umrze. Wręcz przeciwnie-starał się poddźwigać na duchu innych.

w boju Roland czuł się jak ryba w wodzie. Nie wyobrażał sobie życia bez wojny. W walce wszystkich zadziwiał swoją siłą i odwagą.
Walczył w obronie wiary chrześcijańskiej. Nawet w godzinie śmierci nie zapomniał o Bogu i prosił Go o przebaczenie. Bardzo dbał o swoje zbawienie. Autro opisuje ostatnie minuty życia rycerza:"Wyciągnął do Boga prawą rękawicę. Aniołowie z nieba zstępują ku niemu.". Roland dostapił życia wiecznego.

Rycerza prowadziło hasło:"Bóg, honor, ojczyzna", którego nigdy nie odstąpił. Bogu był wierny do ostatniej sekundy życia, honoru jego nie splamiły niecne uczynki, a ojczyzny nigdy nie zdradził-ostatecznie zadął w róg, by ochronić Karola Wielkiego.
Moim zdaniem Roland był mężnym rycerzem. Zasłużył on sobie na rozgłos i na tę pieśń. Był odzwierciedleniem wszystkich cnot rycerskich, od których nigdy nie uchylił. Jednak dostrzegłam w nim jedną wadę: pychę. Nie dąc w róg skazał na pewną śmierć dwadzieścia tysięcy ludzi. Dla swojej dumy i godności poświęcił życie innych.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Tak walczył i umierał rycerz Roland

Tak walczył i umierał rycerz Roland, broniąc dobrego imienia
Karola Wielkiego i słodkiej Francji.

Dzielny Roland, rycerz nad rycerzami, podążał ze swym wojskiem do ukochanej Francji. Szli oni niestrudzeni przez góry i doliny...

Język polski

Roland - wzór idealnego rycerza.

Roland jest bohaterem najsłynniejszego i najstarszego francuskiego poematu rycerskiego pt. „Pieśń o Rolandzie”, nie wiadomo, kto go dokładnie napisał, wiemy tylko, że nastąpiło to pod koniec XI w. Tematem pieśni są przygody hrabiego Ro...

Język polski

Roland jako ideał rycerza.

Czy Roland jest ideałem średniowiecznego rycerza?

Aby można podjąć się rozważań na wyżej wymieniony temat należy przybliżyć epokę średniowiecza. Był to okres zapisany krwawymi walkami prowadzonymi przez chrześcijan na rzecz ...

Język polski

Roland jako ideał rycerza średniowiecznego

Idealny rycerz w Średniowieczu musiał spełniać mnóstwo warunków. Najważniejszym z nich była miłość do Boga i swojego władcy. W przypadku Rolanda tym panem był Karol Wielki, któremu był całkowicie oddany. Uważam, że ów hrabia jest ...

Język polski

Czy Roland postąpił słusznie nie wzywając pomocy?

Roland był i nadal jest uważany, za wielkiego bohatera literatury karolińskiej. Podczas wojny z Hiszpanią stanął trudnego wyboru, mianowicie musiał zdecydować czy żyć zgodnie z zasadami rycerskimi i umrzeć w chwale na polu walki, czy też...

Język polski

Roland - bohater czy szaleniec?

Tematem eposu „Pieśń o Rolandzie” jest wyprawa wojenna Karola Wielkiego-władcy Franków na Hiszpanię, która była opanowana przez Saracenów, wyznawców Mahometa. Król Francji walczył z nimi na terenie Hiszpanii w Krainie Basków.
Jed...