Charakterystyka Telimeny "Pan Tadeusz".

Jedną z głównych bohaterek eposu Adama Mickiewicza pt.: "Pan Tadeusz" była Telimena. Przez wiele lat mieszkała w Petersburgu, gdzie obracała się w wyższych sferach. Sprawiała więc wrażenie osoby wykształconej i obytej w towarzystwie. Od jakiegoś czasu mieszkała w Soplicowie, opiekując się jednocześnie Zosią. Pochodziła z rodu Horeszków.

Telimena była kobietą dojrzałą, ale mimo to wciąż piękną. Jak pisze poeta: "Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną (...)".
Jej czarne włosy pozwijane były w pukle, poprzeplatane wstążkami. Miała czarne oczy, jasną cerę i piękne, czerwone usta. Była to kobieta efektowna, ubierała się modnie, można nawet powiedzieć, że zbyt elegancko, jak na wiejskie otoczenie Soplicowa: "Słowem ubiór galowy; szeptali niejedni, że zbyt wykwintny na wieś i na dzień powszedni". Telimena potrafiła się poruszać z wielką gracją, co w połaczeniu z jej młodym wyglądem, niezwykle przyciągało uwagę mężczyzn. Była świadoma swojego wieku i umiejętnie tuszowała oznaki starości.

Bohaterka utworu była kobietą pewną siebie. Wiedziała doskonale czego chce, a dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości z łatwością potrafiła osiągnąć cel. W ciągu akcji daje się poznać jej romasowa natura. Flitruje z kilkoma bohaterami naraz. Za wszelką cenę chciała wyjść za mąż, by nie zostać sama na starość. Ostatecznie wyszła za Rejenta. Telimena kochała Zosie i pragnęła dla niej jak najlepiej, również dlatego jej romans z Tadeuszem zakończył się. W jej zachowaniu było wiele snobizmu. Lubiła się chwalić. Wśród innych bohaterów odznaczała się dużą inteligencją i wykształceniem: "Pierwsza z nim po francusku zaczęła rozmowę (...)Cóż, gdy potem zaczęła mówić o malarstwie, o muzyce, o tańcach nawet o rzeźbiarstwie! Dowiodła, że zna również pędzel, nuty, druki". Dlatego Telimena była szanowana w Soplicowie. Telimena to postać interesująca, ale i intrygująca. Charakteryzuje ją kobieca kokieteria, która jest u niej bardzo wyraźna. Nie można do końca przewidzieć jej poczynań. Uwodzi Tadeusza, nie jest jej obojętny Hrabia, W końcu wychodzi za Rejenta.

Myślę, że Telimena To bardzo barwna postać. Autor przedstawił ją jako kobietę, która na pozór wydaję się być idealna, jednak ukazuje też jej przywary. Pomimo tego wywołuje u czytelnika pozytywne odczucia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Telimeny "Pan Tadeusz".

Charakterystyka Telimeny

Jak powszechnie wiadomo, dzisiejszym światem rządzą pozory. Ludzie stale kogoś oszukują, nie są szczerzy z innymi. Dzieje się tak dlatego, iż ciągle mamy coś do ukrycia.
W przypadku Telimeny był to ...

Język polski

Charakterystyka Telimeny "Pan Tadeusz".

Telimena była opiekunką Zosi, przebywała w Soplicowie; jej imie może wywodzić się od: Tekla Klimena, lub Celimena, które było spotykane w literaturze francuskiej jako imię "modnej damy", "elegantki". Prawdopodobnie kiedy...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

Najwybitniejsze dzieło polskiego romantyka powstało w Paryżu, a praca nad nim trwała przez około dwa lata i została ukończona w 1834 roku. Pomysł "poematu sielskiego" zrodził się zapewne w okresie pobytu Mickiewicza w Wielkopolsc...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny.

Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.(Matura 2009!)

"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza. W utworze tym poz...