Przygotowanie dalsze w zawarciu małżeństwa.

Przygotowanie dalsze zaczyna się już w dzieciństwie ramach wychowywania rodzinnego oraz zwyczajnej katechezy. Ważny jest tutaj przykład życia małżeńskiego we własnym domu rodzinnym,gdzie powinno się zaszczepić szacunek dla męża(ojca) i żony(matki). Przygotowanie to powinno obejmować dzieci w szkołach podstawowych jak i młodzież. Od najwcześniejszych lat przy różnych okazjach należy nawiązać do rozwiązywania problemów rodziny i małżeństwa, a przede wszystkim uczyć szacunku dla człowieka. Należy zabiegać o wyrabianie u dzieci właściwej postawy wobec własnej rodziny i życia rodzinnego. W najstarszych klasach szczególnie szkół średnich niektóre katechezy można powierzyć kompletnych osób świeckich.