List- Kultura minojska

Rembów dn.21.11.09r

Drogi Andrzeju!
W pierwszych słowach mego listu do Ciebie, chciałbym Cię serdecznie pozdrowić. Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym się z Tobą podzielić pewnymi ciekawostkami o Kulturze Minojskiej.
Na lekcji historii mówiliśmy na jej temat . Cywilizacja ta miała początek na największej wyspie Morza Egejskiego na Krecie, zapewne wiesz gdzie to jest. Powstała ona około 3000r.p.n.e, no i oczywiście w epoce starożytności. Ta kultura jest jedną z najstarszych w epoce brązu. Ciekawe czy wiesz od czego pochodzi jej nazwa „Minojska” ? Otóż pochodzi ona od imienia władcy Minosa. A jej mieszkańców nazwano Minojczykami. Bardo ciekawe jest to, że Na Krecie istniało sto miast, a prace wykopaliskowe potwierdziły przekazy Homera. Do największych należały Knossos, Fajstos, Hagia Triada i Malia. W całości odkopane miasto nadbrzeżne Gurnia (1500 r. p.n.e.) liczyło około tysiąca mieszkańców. Żadne z odkopanych miast nie miało murów obronnych, znaleziono też niewiele broni. Zaciekawiło mnie to bardzo, możliwe że i Ciebie też. Zakończenie kultury minojskiej przyniósł wybuch wulkanu na wyspie Thira (ok. 1628 r. p.n.e.) oraz najazd Achajów około 1550 r. p.n.e. Takich ciekawostek jest bardzo dużo, a ja napisałem te które według mnie są najciekawsze i najistotniejsze.
Mam nadzieję że Cię nie zanudziłem, tylko zaciekawiłem. Będę już kończył. I jeszcze na koniec jeszcze raz Cię serdecznie pozdrawiam i całą Twoją rodzinę.

Gorąco pozdrawiam
Dominik

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

List- Kultura minojska

Rembów dn.21.11.09r

Drogi Andrzeju!
W pierwszych słowach mego listu do Ciebie, chciałbym Cię serdecznie pozdrowić. Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym się z Tobą podzielić pewnymi ciekawostkami o Kulturze Minojskiej.
N...

Język polski

Antyk

Antyk
1?? Zagadnienia ogólne
2?? Geneza nazwy, chronologia, periodyzacja

SZTUKA GRECKA
OKRESY PODOKRESY
archaiczny wczesnoarchaiczny (geometryczny) 1050 - 700 r. p.n.e.
dojrzałego archaizmu (orientalizujący) 700 - 620...

Język polski

Antyk opracowanie

Antyk
1 Zagadnienia ogólne
2 Geneza nazwy, chronologia, periodyzacja

SZTUKA GRECKA
OKRESY PODOKRESY
archaiczny wczesnoarchaiczny (geometryczny) 1050 - 700 r. p.n.e.
dojrzałego archaizmu (orientalizujący) 700 - 620 r. ...